Przez Maryję do Chrystusa – jubileusz 100-lecia Sodalicji Mariańskiej przy Jasnej Górze

dscf4652

Na Jasnej Górze 17 września świętowała Sodalicja Mariańska. Wszystko w ramach jubileuszu 20-lecia Federacji SM w Polsce, 35 jubileuszowej pielgrzymki SM na Jasną Górę oraz w ramach 100-lecia Sodalicji Mariańskiej przy Jasnej Górze. Uroczyste obchody rozpoczęły się w Kaplicy Różańcowej. W programie wydarzenia znalazły się m.in.: konferencje, prezentacje oraz nabożeństwo sodalicyjne, które połączone było z przyrzeczeniami i ślubowaniami solidacyjnymi oraz z jubileuszowym Aktem Zawierzenia Matce Bożej Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce.

– Jubileusz jest po to, żeby wzmocnić siły do dalszej pracy i by przyszłe pokolenia mogły obchodzić kolejne jubileusze.  Wszystko po to, by mogło przynosić ewangeliczne owoce przez Maryję. Ona jest naszą główną przewodniczką wiary, Ona pierwsza powiedziała Bogu tak i uczy nas jak zaufać Bogu. Stąd Akt Ślubowania jest dziś naszym wyrazem zawierzenia Bogu przez Maryję. Przez ten akt wchodzimy do wspólnoty jako stuprocentowy członek – podkreśla o. Marcin Mińczyński, moderator Sodalicji Mariańskiej przy Jasnej Górze.

Głównym punktem obchodów była Eucharystia sprawowana o godz. 14 w Bazylice jasnogórskiej pod przewodnictwem abp. Wacława Depo. W czasie tej Mszy św. miało miejsce odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych oraz przekazanie światła z Jasnej Góry. W uroczystościach wzięło udział wielu członków Sodalicji. Wśród nich była p. Maria z Częstochowy. – Od dziecka żywiłam szczególne nabożeństwo do Matki Bożej i chciałam więcej, bardziej. To spowodowało, że poszukałam tej drogi do wspólnoty Sodalicji Mariańskiej. Czuję obecność Maryi na co dzień i staram się ją naśladować w jej cnotach – dzieli się Maria Trepka, sodalistka od 2006 roku.

Sodalicja Mariańska to katolickie stowarzyszenie świeckich, którego celem było łączenie życia chrześcijańskiego ze studiami. Sodalicja powstała w środowisku studentów Rzymu. Jej inicjatorem był Jan Leunis SJ.