Wielki Post, Triduum Paschalne, Wielkanoc/fot. ekai.pl

Za kilka dni w Kościele przeżywać będziemy Niedzielę Palmową, początek Wielkiego Tygodnia. Czas postu, jałmużny oraz 40-dniowej medytacji nad Męką Chrystusa dobiega końca, dlatego warto przypomnieć, w jaki sposób odpowiednio przygotować się do Zmartwychwstania Pańskiego.

Zrozumienie istoty Wielkiego Tygodnia oraz głębokie jego przeżycie pomagają w odkryciu prawdziwego sensu życia, odzyskaniu wiary i nadziei. Do wewnętrznej przemiany i nawrócenia przygotowuje nas czas 40-dniowej pokuty, o czym mówi ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej:

– Jezus przez 40. dni, na pustyni, w modlitwie i poście przygotowywał się do rozpoczęcia swojej publicznej działalności. To też nawiązanie do 40. lat wędrówki Narodu Wybranego, który musiał oczyścić się przed wejściem do Ziemi Obiecanej. Post to czas przygotowania, który ma 3 wymiary: postu, modlitwy i jałmużny. Modlitwa to również nabożeństwa wielkopostne, czyli Gorzkie Żale, Droga Krzyżowa oraz rekolekcje. Zwieńczeniem tego czasu jest Wielki Tydzień, a zwłaszcza Triduum Paschalne, czyli tzw. szczyt liturgii Kościoła Przypomnijmy, że Wielki Post kończy się w czwartek wieczorem. Wielki Piątek oraz Sobota stanowią już część Triduum. Wieczór Wielkiej Soboty to już Wielkanoc.

W ostatnie dni Wielkiego Postu Kościół zachęca wiernych do oczyszczenia poprzez sakrament spowiedzi. Zdaniem ks. Damiana Kwiatkowskiego to niesamowity środek uzdrowienia człowieka w tajemnicy przezwyciężenia grzechu:

– Osoba, która przychodzi do spowiedzi, ma mieć świadomość i przyjąć pokutę. Najważniejszy jest jednak żal za grzechy, czyli zrozumienie, że na spowiedź nie przechodzi się po prostu wypowiedzieć grzechy, ale oddać je Bogu, żałując za nie. To wcale nie jest takie oczywiste, bo żal można porównać do tego, że odrzucamy grzeszność, czyli „gdybym mógł się cofnąć w czasie, nie zrobiłbym tego”. Należy mieć niechęć i odrzucenie do grzechu. Ważna jest też intencja – mówi się o żalu doskonałymi i niedoskonałym, ale podział ten wynika przede wszystkim z motywu. Jeśli żal ten jest doskonały, oznacza to, że wypływa z miłości do Boga. Natomiast niedoskonały – nadal odrzucamy swoje grzechy, ale bardziej skupiamy się na ich odrzucaniu, niż na Bogu. Jeśli byśmy nie chcieli grzechów z miłości do Boga, to jest ten cel, do którego mamy dążyć.

Właściwe zrozumienie istoty spowiedzi związane jest z jej pięcioma warunkami: rachunkiem sumienia, żalem za grzechy, postanowieniem poprawy, szczerą spowiedzią oraz zadośćuczynieniem. Oprócz sakramentu spowiedzi do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego przygotowuje nas również codzienna modlitwa oraz czytanie Słowa Bożego.

ABK

Skip to content