Radio Fiat z medalem „Benemerenti in Opere Evangelizationis”

Katolicka Rozgłośnia Radiowa Fiat w Częstochowie otrzymała prestiżowy medal „Benemerenti in Opere Evangelizationis” za wkład w rozpowszechnianie dzieł misyjnych „Ad Gentes”. Nagrodzonych zostało 14 osób oraz instytucji z całej Polski. Uroczyste wręczenie wyróżnień oraz dyplomów odbyło się w czwartek 27 października w siedzibie Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Spotkanie laureatów poprzedziła Msza św. w bazylice archikatedralnej Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie pod przewodnictwem bp. Andrzeja Jeża. Nagrody przyznali członkowie Kapituły Episkopatu Polski ds. Misji.

– To ogromne wyróżnienie znaleźć się w nielicznym gronie zauważonych osób i instytucji, które na misyjnym polu działają w różnych obszarach. Nagrodzeni zostali zarówno misjonarze wprost, jak i media, czyli ci, którzy o misjach mówią. Wśród nagrodzonych było Katolickie Radio Fiat. Jest nam bardzo miło. To dla nas nie tylko wyróżnienie, ale też zobowiązanie do bycia jeszcze bardziej wiernymi w głoszeniu Ewangelii i mówieniu o misjach pomocowych. Nominację do wyróżnienia otrzymaliśmy dzięki metropolicie częstochowskiemu abp. Wacławowi Depo, za co ogromnie dziękujemy – mówiła Aleksandra Mieczyńska, zastępca dyrektora rozgłośni, która odebrała nagrodę w imieniu Radia Fiat.

Przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, która wybrała i nagrodziła laureatów z całej Polski, jest bp kielecki Jan Piotrowski. Duchowny przypomniał, że mimo zmieniających się czasów, misjonarze ciągle są przedstawicielami czynienia dobra, o których należy mówić i pamiętać.

– Świat ulega zmianie nie tylko w znaczeniu negatywnym, ale też pozytywnym. Nie można określać posługi misyjnej złym mianem. Czasami błędnie mówi się o misjonarzach, jako o tragarzach Ewangelii. Tymczasem są oni świadkami Chrystusa – powiedział bp Jan Piotrowski.

Idea misyjna przyświeca Episkopatowi Polski od wielu lat. Corocznie, podczas rozdawania nagród, podkreślana jest bezinteresowność ludzi niosących pomoc.

– Na misjach nie robi się kariery, ani majątku. To Chrześcijaństwo bezinteresowne w najczystszej postaci. Okazuje się, że w Polsce mamy wiele osób działających na rzecz misji. To świeccy, którzy prowadzą różne fundacje, czy proboszczowie, czyniący podobne dobro. Nagroda dla Radia Fiat przypomina, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za Kościół i możemy zrobić dużo, nie ruszając się z Polski – wskazał Grzegorz Polak, zastępca dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, który galę wręczania nagród prowadzi od wielu lat.

Nagrody zostały przyznane w czterech kategoriach. Laureaci każdej z nich w podobnym stopniu przyczynili się do wspierania, propagowania i nagłaśniania misji. Szczególnie dobrze przyjęto kategorię medialną, która wyróżniła instytucje od dawna nagłaśniające pomoc w najbiedniejszych krajach świata.

– Nie jest przypadkiem, że wśród tych kategorii znajdują się media. Są one filarem głoszenia misji. Dzięki rozgłośniom, takim, jak Radio Fiat, zaledwie kilka sekund audycji wystarczy, by misje były znane wielu ludziom – tłumaczył o. Kazimierz Szymczycha SVD, sekretarz komisji Episkopatu Polski ds. Misji oraz delegat ds. misjonarzy.

Jedną z laureatek nagrody w kategorii „duchowo-modlitewnej” została Agnieszka Czarnolas-Chudzik, inicjatorka Kół Żywego Różańca diecezji siedleckiej. Jak mówi, za cel postawiła sobie jednoczenie i uświadamianie w modlitwie.

– Próbujemy wytłumaczyć naszym siostrom i braciom, czym jest Żywy Różaniec. Można powiedzieć, że zostaliśmy powołani właśnie dla misji. Mamy wspierać ludzi modlitwą i naszą ofiarą. Chciała tego nasza założycielka bł. Paulina Jaricot. Będąc członkiem Żywego Różańca, przez 15 lat byłam osobą, która szukała swojej drogi w tym, co robiła – przyznała Agnieszka Czarnolas-Chudzik.

Jedną z wielu opisywanych przez Radio Fiat akcji misyjnych organizowanych w Częstochowie i regionie były m.in. działania podejmowane przez parafię św. Apostołów Piotra i Pawła w Częstochowie.

– Nasza parafia od wielu lat współpracuje z Radiem Fiat, zwłaszcza jeśli chodzi o działalność charytatywną i misyjną. Ponad 10 lat temu zainicjowaliśmy zbiórkę makulatury na misje, dzięki którym udało się wybudować osiem studni w różnych afrykańskich krajach. Dzięki rozgłośni zbiórka stawała się coraz popularniejsza. Radio nie tylko informowało o poszczególnych terminach zbiórek, ale zrobiło też szereg wywiadów związanych z tą akcją – wspominał proboszcz parafii, ks. Janusz Wojtyla.

W tym roku Kapituła Konferencji Episkopatu Polski rozpatrzyła blisko 80 zgłoszeń z całej Polski.

BNO

 

SZCZEGÓŁOWA LISTA LAUREATÓW WG KATEGORII:

Wyróżnienie specjalne:
– Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi;
– Zgromadzenie Sióstr Klawerianek;
– Sekcja Misjologii Wydziału Teologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

„Za zasługi w misyjnym dziele Kościoła”:
– o. Andrzej Fecko, twórca Centrum Zdrowia im. św. Łukasza w Kifangondo;
– s. Leona Irena Kosowska ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Starowiejskich;
– o. Alojzy Chrószcz ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

„Pomoc modlitewna i duchowa”:
– Agnieszka Czarnolas-Chudzik, przedstawicielka Stowarzyszenia Żywy Różaniec diecezji siedleckiej;
– Józef Antonik z Ostrowa Lubelskiego.

„Pomoc materialną i finansową dla misji”:
– Prokura Misyjna OMI w Poznaniu;
– ks. prał. Tadeusz Gut, proboszcz parafii św. Józefa i Judy Tadeusza w Rumi-Zagórzu;
– Wojciech Zięba z Polskiej Fundacji dla Afryki.

„Informacja medialna”:
– redakcja dwumiesięcznika „Świat Misyjny”;
– Katolickie Radio Podlasie;
– Katolickie Radio Fiat.

 

Galeria: Radio Fiat/BNO

Radio Fiat z medalem „Benemerenti in Opere Evangelizationis”

Skip to content