31 stycznia Kościół wspomina św. Jana Bosko – założyciela zgromadzenia salezjanów, który zapisał się w historii nie tylko jako gorliwy kapłan, ale także wybitny pedagog. Duchowny w trakcie swojego życia odnotował również liczne zasługi w procesie wychowania młodzieży.

Jan Bosko urodził się 16 sierpnia 1815 roku niedaleko Turynu. Święcenia kapłańskie przyjął 26 lat później, 5 czerwca. W 1841  roku, 8 grudnia, spotkał przypadkowo 15-letniego młodzieńca-sierotę, co zapoczątkowało posługę kapłana wśród samotnej młodzieży. Ks. Jan Bosko uczył młodych wiary chrześcijańskiej, a w niedzielę umożliwiał uczestnictwo w Mszy św. Starał się też o zapewnienie sierotom dachu nad głową, co przyczyniło się do powstania szkół elementarnych, zawodowych oraz internatów.
O św. Janie Bosko mówi ks. Sebastian Kosecki, prezbiter Kościoła częstochowskiego, dla którego świadectwo życia wspominanego dzisiaj Świętego stanowi wzór posługi kapłańskiej:

Wyjątkowy kapłan XIX wieku. Człowiek, który tak naprawdę całe swoje życie poświęcił na pana Boga, którego widział w drugim człowieku. Znamy go pewnie jako założyciela zgromadzenia Salezjanów, znamy go jako kapitalnego wychowawcę. Natomiast to, co jest chyba najcenniejsze w jego życiu i takie bardzo pouczające dla nas to on wszystko robił z myślą o Bogu. On pragnął duszę tych swoich podopiecznych zdobywać dla pana Boga, po to by oni mogli być ostatecznie szczęśliwi czyli zbawieni, ale także to jakaś forma jego drogi do pana Boga. Gdy pracujemy w swoich różnych powołaniach, gdy wypełniamy swoją codzienność, czy to pracując w swoim zawodzie, czy w rodzinie, będąc kapłanami, zakonnikami. Najważniejsze jest to by całą tę pracę kierować z myślą o tym że robimy to dla Pana Boga.

Księża i bracia salezjanie mają swój dom także i w Częstochowie, w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa na Stradomiu. Jej proboszcz ks. Adam Jarząbek podkreślił, że ks. Bosko nie czekał, aż młodzi przyjdą do kościoła, ale sam wychodził do nich:

To co podjął, choć z wielu ciekawostek wiemy, że pragnął być misjonarzem w Indonezji. To jednak stał się misjonarzem młodych serc. Całe swoje życie poświęcił dla młodych ludzi. Dawał im radość i pokój serca. Zbierając młodych ludzi dawał im światło, aby stali się dobrymi ludźmi, obywatelami, aby mieli pracę. Przygotowywał ich do życia, które mogło się wydawać dla nich beznadziejne, kiedy nie mieli już swoich rodziców.

Św. Jan Bosko zmarł 31 stycznia 1888 roku w Turynie. W chwili śmierci założyciela zgromadzenie miało 58 domów i liczyło 1049 członków. Obecnie jest ich ponad 16 tys. w 1830 placówkach położonych na terenie 128 krajów świata.

relikwie św. Jana Bosko w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa/fot. Radio Fiat
Skip to content