W kościele św. Kazimierza Królewicza 23 marca rozpoczęły się rekolekcje wielkopostne. Zbiegły się one z drogą krzyżową ,,7 WORDS ROAD”, która przeszła ulicami Częstochowy tuż po wieczornej Mszy św. rekolekcyjnej.

Organizatorami drogi krzyżowej są Siostry Honoratki i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej. S. Aurelia ze Zgromadzenia Sióstr Honoratek zdradza szczegóły, dotyczące trasy jednej z czwartkowych dróg, której (podobnie, jak pozostałym sześciu) towarzyszą słowa Jezusa ,,Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią”:

Już trzeci rok organizujemy tego typu drogę krzyżową. W Wielkim Poście co tydzień wyruszamy z innego kościoła i idziemy na Jasną Górę. Zwykle wyrusza ok. 30 osób. Stacje nie są wyznaczone jakoś konkretnie, są one orientacyjne. Staramy się, by te punkty były równomierne i oczywiście – by było ich 14. Pójdziemy m.in. koło DA Emaus, koło akademików, żeby omodlić studentów. Chcemy objąć całe miasto naszą modlitwą.

,,Inicjatywa odprawiana jest także w innych miejscowościach” – zaznaczył ks. Grzegorz Borowik, kapłan, prowadzący tegoroczne rekolekcje w kościele św. Kazimierza Królewicza.

Inicjatywa podejmowana jest nie tylko w czwartki w Częstochowie. W każdą środę odprawiana jest w Łodzi, w każdy poniedziałek – w Pajęcznie. W Nowym Mieście nad Pilicą również ta inicjatywa została podjęta. Cieszy to, że wierni w ten sposób chcą pogłębiać swoją wiarę.

Uczestnicy wędrówki modlili się w intencji osób zagubionych w życiu i z depresją. Zdaniem ks. Borowika, osoby chorujące na depresję potrzebują naszego wsparcia, szczególnie duchowego. Choroba ta wiąże się z ogromnym cierpieniem psychicznym.

– Często depresja nie jest przez ludzi uważana jako choroba. Ów problem szczególnie po pandemii zaczął narastać. Jest to kwestia, którą trzeba rozwijać i nagłaśniać. Osoby chorujące na depresję potrzebują naszego wsparcia i modlitwy. Choroba ta łączy się z ciemnością, lękiem i strachem oraz ogromnym cierpieniem. Te wątki można przyłączyć do przeżywania naszych rekolekcji wielkopostnych.

Ks. dr Łukasz Połacik podkreślił, że nie ma lepszego sposobu do walki z trudami codzienności, w tym także z depresją, niż przeżywanie Misterium Męki Pańskiej Jezusa Chrystusa. Uświadomienie sobie tego, co On sam musiał przeżywać za nas. To współodczuwanie, połączenie duchowe z Chrystusem – może okazać się skutecznym oparciem.

Każdy z nas, kto jest w trudnej sytuacji, powinien swoje życie powierzyć Panu Jezusowi w przymiocie Jego cierpienia, a także odrzucenia przez ludzi i braku zrozumienia. Myślę, że osoby chorujące na depresję zmagają się z podobnymi aspektami, co Jezus. Warto odnieść swoją sytuację do tego, co przeżywał Chrystus i doprowadzić do duchowego połączenia z Nim.

Ks. Borowik podkreślił, że cierpienie to także motyw przewodni 4-dniowych rekolekcji wielkopostnych, prowadzonych przez duchownego w kościele Kazimierza Królewicza. Nauki oscylować będą również wokół tematu śmierci i jej przeżywania.

W czasie tych rekolekcji wielkopostnych podjąłem się tematu cierpienia, przeżywania go, a także umierania i przeżywania śmierci przez rodzinę, bliskich. To tak trochę w kontekście mojej posługi w częstochowskim hospicjum. Ludzie często nie potrafią sobie radzić z cierpieniem, ani go przeżywać. Jest to temat wciąż aktualny.

Śmierć w dzisiejszych czasach zdaje się skrywać za woalką tabu. Ks. Borowik uważa, że kluczowym jest tutaj odpowiednio się do niej przygotować – w końcu stanie się udziałem każdego z nas, a także naszych bliskich. Ponadto, jako chrześcijanie zdajemy sobie sprawę, że jest ona jedynie przejściem do życia wiecznego.

Śmierć może być piękna, majestatyczna, dobrze przeżywana – nie tylko dla umierającego, ale też dla jego bliskich, którzy muszą zmierzyć się z trudną sytuacją. Kluczem jest tutaj odpowiednie przygotowanie. Śmierć w końcu jest przejściem z życia ziemskiego do życia wiecznego, co powinno być dla nas powodem do radości, a nie smutku i płaczu.

W piątek, 24 marca Msza św. rekolekcyjna o godz. 18:00 transmitowana będzie na antenie Radia Fiat (w pozostałe piątki również można usłyszeć u nas wieczorną Mszę św. ze świątyni przy ul. Brzeźnickiej). Warto przypomnieć, że z kościoła św. Kazimierza w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 15:00 transmitujemy również Gorzkie Żale.

LN

Galeria: Radio Fiat

Rekolekcje wielkopostne u św. Kazimierza Królewicza w Częstochowie

Skip to content