Rocznica objawień fatimskich

13 maja 1917 roku Matka Boża objawiła się w Fatimie Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie. Dzieci przychodziły na spotkania przez sześć kolejnych miesięcy, trzynastego dnia, o tej samej godzinie.

Jak tłumaczy ks. Andrzej Kuliberda, autor książki „Łucja, Franciszek i Hiacynta. Dzieci posłane na ratunek światu” – orędzie fatimskie aktualne jest do dziś, a prośbę Maryi o modlitwę i pokutę za grzeszników powinniśmy realizować z pełnym zaangażowaniem:

– Matka Boża objawia się w momencie, kiedy świat był w fatalnej kondycji. Trwała I wojna światowa, był głód i zarazy. Papież Benedykt XV ogłasza nowennę, aby wszyscy na świecie wołali do Matki Bożej. W ostatnim dniu nowenny, 13 maja 1917 roku, zaczynają się objawienia. Maryja mówi, że trzeba odmawiać różaniec. Mówi również, ze jeśli się ludzie nie nawrócą to przyjdzie jeszcze gorsza wojna. Niestety doszło do wybuchu II wojny światowej. Wszelkie tego typu wydarzenia są owocem kondycji duchowej świata.

Kilkadziesiąt lat po objawieniach fatimskich, w 1981 roku – także 13 maja, doszło do zamach na Ojca Świętego Jana Pawła II. Przed godziną 17.00 papież wjechał papamobile na zatłoczony plac przed bazyliką watykańską na cotygodniową audiencję generalną. Kiedy schylił się, aby objąć półtoraroczną dziewczynkę, został postrzelony przez 23-letniego Mehmeta Ali Agce. Jan Paweł II został ranny w brzuch, prawy łokieć oraz palec, a jego stan był bardzo poważny:

– Pontyfikat Jana Pawła II można odczytywać według różnych kluczy. Jednym z podstawowych jest właśnie klucz fatimski. Papież ocalony został przez Matkę Bożą. Po ludzku powinien zginąć. Po tej sytuacji Ojciec Święty jedzie do Fatimy i dziękuje Matce Bożej. Poświęca też świat i Rosję Niepokalanemu Sercu Maryi. Na Janie Pawle II wypełnia się III część tajemnicy fatimskiej.

Kilka godzin przed zamachem Ojciec Święty powołał do życia Papieską Radę ds. Rodziny, która do tej pory zajmuje się wspieraniem duszpasterstwa i apostolatu rodzin w świetle nauki katolickiej.

ABK

Skip to content