Siedemnaście lat temu, 2 kwietnia o godz. 21.37, papież Jan Paweł II odszedł do domu Ojca. Na Piotrowym Tronie zasiadał przez 27 lat, dając świadectwo prawdziwego życia z Bogiem. Jako pierwszy w historii Biskup Rzymu regularnie odwiedzał parafie swojej diecezji, aby spotykać się z wiernymi. Ogłosił 482 świętych, w tym 11 Polaków. Wyświęcił ponad 2800 kapłanów, a do godności kardynalskiej wyniósł 232 duchownych.

Świadkiem życia i świętości papieża Polaka był śp. abp Stanisław Nowak:

– Biskupstwo Karola Wojtyły było w tym samym roku, kiedy ja zostałem kapłanem. Ja wyświęcony zostałem 22 czerwca, a Ojciec Święty (mój wspaniały profesor etyki społecznej) został biskupem w lipcu. Zawołanie, aby pojechał do Warszawy i wyraził zgodę, przyszło do niego w czasie wakacji. Ojciec Święty wyświęcony został na biskupa 28 września na Wawelu.

Posługę pasterską nad Kościołem katolickim bp Karol Wojtyła przyjął z pokorą oraz głębokim zaufaniem. Po latach papieskiego pontyfikatu zostawił po sobie niezwykłe dziedzictwo duchowe oraz intelektualne – tłumaczy bp Andrzej Przybylski:

– Myślę, że w środowisku chrześcijańskim nikogo nie trzeba przypominać, jak wielkim człowiekiem był św. Jan Paweł II. Warto upominać się jednak o to, abyśmy do tej postaci wracali.

Rocznica śmierci św. Jana Pawła II jest okazją do dziękczynienia Bogu za życie Ojca Świętego. Miejscem, które papież szczególnie ukochał jest klasztor na Jasnej Górze z Cudownym Obrazem Matki Bożej – mówi ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej:

– Na Jasnej Górze przez cały dzień będzie trwała modlitwa dziękczynna. Po Apelu jasnogórskim wyruszy procesja do pomnika Jana Pawła II na wałach, gdzie o godz. 21.37 odmówiona zostanie modlitwa okolicznościowa.

Jan Paweł II ogłoszony błogosławionym 1 maja 2011 roku. Trzy lata później, w niedzielę Bożego Miłosierdzia, papież Polak dołączył do grona świętych.

ABK

Skip to content