Rodzinna Pielgrzymka Rycerzy Kolumba na Jasną Górę

W piątek oraz sobotę 8 i 9 października 2021 roku na Jasnej Górze odbyła się coroczna Rodzinna Pielgrzymka Rycerzy Kolumba w Polsce. Pątnicy przybyli do klasztoru pod wspólnym hasłem „Eucharystia daje życie”. Spotkanie stanowiło idealną okazję do poznania Rycerzy Kolumba, ich rodzin czy kapelanów Rad Lokalnych z całej Polski. Uczestnicy pielgrzymki wspólnie dziękowali Królowej Polski za rozwój wspólnoty rycerskiej w trakcie uroczystej Mszy św., której przewodził Kapelan Stanowy Rycerzy Kolumba abp Wacław Depo.

W swojej homilii abp Wacław Depo położył szczególny nacisk na powołanie człowieka do wieczności, który otoczony światem często daje się mu przytłoczyć i sprowadzić do roli kolejnego zwierzęcia. Abp zaznaczył, że dzieło i świadectwo Rycerzy Kolumba jest wspaniałym przykładem na to, że ludzkie życie nie ogranicza się tylko do materii: – Chcę przypomnieć, że wyszliśmy na obraz i podobieństwo Boga. Zostaliśmy przez niego stworzeni i nie możemy ograniczać się do wymiarów czy poznania tego świata. Skoro Pan Bóg dał nam możliwość i pragnienie siebie samego, to naszym obowiązkiem jest je przekraczać. I przekroczymy je tylko poprzez wiarę, dar zjednoczenia z nim. A dlaczego wspomniałem o tym w trakcie pielgrzymki? Ponieważ Chrystus nauczał, że jeśli przejdziemy życie i nie będziemy zauważać osób słabych, potrzebujących, będących w więzieniach, głodnych czy nagich, to tak jakbyśmy nigdy nie przyjęli Boga do serca. I kiedy nadejdzie czas Sądu Ostatecznego dopiero wtedy zrozumiemy, że zamykać się na problemy drugiego człowieka to zamykać się na Boga.

Kim jednak są Rycerze Kolumba? Mówi o tym jeden z członków organizacji, Bartłomiej Wiśniewski: – Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolicką organizacją charytatywną zrzeszającą mężczyzn. Wspólnotę założył bł. ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej.

Zasadami rycerzy są: miłosierdzie, jedność, braterstwo oraz patriotyzm. Rycerze Kolumba działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony członków. W Polsce obecni są od 15 lat. Ponad 7 tys. członków działa na terenie ponad 200 parafii. Ich krajowym przywódcą jest Delegat Stanowy Krzysztof Zuba, a duszpasterzem Kapelanem Stanowym abp Wacław Depo – metropolita częstochowski.

Skip to content