Rok bł. Euzebiusza – założyciela paulinów

W związku z 750 rocznicą śmierci błogosławionego Euzebiusza paulini przygotowują na rok 2020 różne wydarzenia. Obchody będą jednym z najważniejszych wydarzeń nie tylko dla klasztoru jasnogórskiego. Obchody roku jubileuszowego rozpoczną się w rodzinnym kraju założyciela paulinów na Węgrzech. Przez cały rok, klasztory paulińskie w Polsce i na świecie, będą w różnoraki sposób czcić błogosławionego Euzebiusza.

– Euzebiusz całą swoją duchowość, podstawy naszego posługiwania, duchowości paulińskiej złączył z tajemnicą krzyża. Byliśmy zwani Braćmi Krzyża Świętego. Pierwszy klasztor był dedykowany tajemnicy krzyża. Tajemnica krzyża jest bardzo obecna w naszej paulińskiej duchowości. Bardzo bogata i burzliwa historia zakonu jest związana z tajemnicą krzyża świętego. Rok bł. Euzebiusza, który rozpoczniemy w sposób oficjalny 20 stycznia w Bazylice św. Stefana w Budapeszcie na Węgrzech, będzie nas ukierunkowywał abyśmy z wdzięcznością przyjęli całą naszą historię. – mówi o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu paulinów.

Paulini przygotowali wiele wystaw, uroczystości oraz spotkań, które mówią o postaci błogosławionego Euzebiusza.

– Przygotowujemy specjalną wystawę, która będzie znajdowała się na sali rycerskiej i będzie przypominała postać błogosławionego Euzebiusza, ale też początki zakonu paulińskiego. To będzie dobra lekcja dla pielgrzymów, którzy kojarzą tylko paulinów z Jasnej Góry, żeby zobaczyli, że zakon ma bardzo bogatą historię i paulini przybyli z Węgier. Drugim elementem będzie obecność na Jasnej Górze wystawy objazdowej, tzw. autobus, wystawa paulińska. Od 25 stycznia będzie można ją zwiedzić na Jasnej Górze. 20 stycznia o godz. 7.00 na Jasnej Górze będziemy przeżywać uroczystą Mszę św. – mówi o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

Ciekawą inicjatywą jest seria filmów, która będzie emitowana z okazji roku bł. Euzebiusza.

– Mogłoby się zrodzić pytanie: na ile postać świętego z 750 lat jest aktualna dla nas? Na to pytanie będziemy odpowiadać w 12 filmach, układających się w cykl publikowany 11 każdego miesiąca w roku 2020. Jest to cykl filmów, które noszą tytuł „Płomyki w Zakon zebrane.” Będziemy w tych filmach rozważać, z ciekawymi osobami z życia Kościoła kolejne filary życia bł. Euzebiusza. – mówi o. Michał Legan.

Także tegoroczne rozważania “Pawełkowe”, głoszone podczas nowenny ku czci świętego Pawła Pustelnika, dotyczą osoby błogosławionego Euzebiusza. Wszystkie informacje związane z obchodami roku błogosławionego Euzebiusza można znaleźć na stronie Wspólnoty Błogosławionego Euzebiusza oraz na stronie Jasnej Góry.

Euzebiusz urodził się w Ostrzyhomiu (dzisiaj to węgierskie miasto Esztergom) ok. roku 1200. Euzebiusz przede wszystkim martwił się o stan duchowy swoich braci, pomagając im słowem i przykładem swego życia. Ilekroć odwiedzał jakiś klasztor, zachęcał swoich współbraci do coraz większej modlitwy, przekazując im różne i bardzo praktyczne rady duchowe. Z tego powodu bracia bardzo go cenili i darzyli wyjątkowym zaufaniem. Euzebiusz zmarł 20 stycznia 1270 r.