Grudzień to miesiąc szczególnych przygotowań do Bożego Narodzenia. W czasie Adwentu Kościół zaprasza wiernych do modlitwy także podczas Mszy św. ku czci Najświętszej Maryi Panny. Według tradycji roraty sprawowane są w godzinach porannych, co w Częstochowie praktykowane jest m.in. w Duszpasterstwie Akademickim EMAUS.

Istotą tej modlitwy jest zaproszenie Boga do własnego serca. – Chcemy mówić Panu „tak” – wyjaśnia ks. Jakub Raczyński z Duszpasterstwa Akademickiego Emaus:

– Moje serce woła „Przyjdź Panie Jezu”. W tym roku przeżywamy roraty w naszym duszpasterstwie z Małą Tereską. Patrzymy na jej życie. Staramy się dostrzegać, co było dla niej ważne – choćby to, jak zostać wielkim świętym. Teresa uważała, że miłosierdzie Boga jest jak woda – spływa do najgłębszych miejsc.

Do włączenia się w liturgiczne przygotowanie na przyjście Chrystusa zaproszeni się zarówno dorośli, jak i dzieci. Choć godz. 6.30 to dla wielu osób wczesna pora, chętnych do udziału w roratach nie brakuje:

– Bardzo dobrze się tutaj czuje.
– Moją motywacją jest córka, która chce przychodzić na roraty. Ona dodaje mi sił.

Po roratach wszyscy wierni zaproszeni są na gorącą herbatę z goździkami i pomarańczą. Przypomnijmy też, że na każde dziecko czeka również pluszowy „Adwenciak”.

Msze św. roratnie sprawowane są na terenie archidiecezji częstochowskiej o różnych porach. Jednym z miejsc, gdzie modlitwa rozpoczyna się w godzinach popołudniowych jest kościół św. Zygmunta w Częstochowie. Początek Eucharystii zawsze o godz. 18.00.

ABK

Skip to content