Pierwszy z trzech koncertów w ramach 19. edycji Jasnogórskich Wieczorów Organowych odbył się w Bazylice. Zabrzmiały improwizacje pieśni adwentowych w różnych stylach i formach w wykonaniu Patryka Podwojskiego do niedawna organisty Archikatedry w Gdańsku Oliwie, organizatora życia muzycznego, prezesa Fundacji Promocji Sztuki im. Feliksa Nowowiejskiego.

Ojciec Sebastian Matecki, koordynator projektu mówi:

-Wieczory, poprzez spotkania z piękną i bogatą sakralną muzyką organową i wokalną, to sposobność głębszego przeżywania świętego czasu adwentu i przygotowania do Bożego Narodzenia.

Patryk Podwojski koncertuje aktywnie w kraju i za granicą jako kameralista oraz solista. Jest dyrektorem Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Żukowie oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej na Kociewiu. W 2018 roku wspólnie z innymi trójmiejskimi organistami dokonał pierwszego na świecie nagrania wszystkich partit chorałowych Daniela Magnusa Gronaua, gdańskiego kompozytora i organisty baroku. Tak mówił o możliwości gry na Jasnej Górze:

-Można powiedzieć, że Jasna Góra to stolica muzyki organowej, bo tylu instrumentów na metr kwadratowy nie ma nigdzie indziej. Dopiero co powstały organy w prezbiterium, które są znakomite, są perełeczką, organy główne zostały niedawno wyremontowane, są organy w Kaplicy, a teraz jeszcze kolejne organy są w remoncie. Grając tu nie mogłem się oderwać, te instrumenty same inspirują. Tym bardziej się cieszę i bardzo dziękuję, że mogę w tak istotnym miejscu dla mnie, dla Polski, zagrać ten koncert.

Na wieczory organowe zapraszają paulini i Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska. Wstęp na wszystkie muzyczne spotkania jest wolny. Kolejne już za tydzień, 11 grudnia o godz. 17.00.

Źródło tekst i dźwięk: Biuro Prasowe Jasnej Góry

Skip to content