Rozpoczęły się rekolekcje Duszpasterzy Ludzi Pracy

W dniach od 7 do 10 lutego na Jasnej Górze trwać będą rekolekcje Duszpasterzy Ludzi Pracy, które prowadzić będzie abp Wacław Depo. Rekolekcje zostały zainaugurowane Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej, której również przewodniczył Metropolita Częstochowski.

Duszpasterstwo Ludzi Pracy zrodziło się w czasach PRL-u, gdy tacy kapłani jak bł. ks. Jerzy Popiełuszko głośno upominali się o godziwe warunki pracy dla robotników, przypominając jednocześnie Naukę Społeczną Kościoła. I choć tzw. „ludzi pracy” kojarzymy zwykle z wielkimi zakładami produkcyjnymi, jednak abp Wacław Depo zwraca uwagę, że skojarzenie to jest co najmniej nieprecyzyjne:

Ludzie pracy to nie są tylko ludzie ciężkiej pracy czyli hut, fabryk i tak dalej, tak jak to dawniej się widziało. Ludźmi pracującymi jesteśmy my wszyscy. I tutaj brakuje mi trochę takiego odniesienia do świata kultury. A to też są pracownicy oświaty, kultury, którzy dzisiaj stwarzają świat niemający odniesień do Prawdy, tylko ma jakąś swoją „prawdę” […] niezgodną z planem Stwórcy. Dlatego dzisiaj obecność duszpasterzy wśród ludzi pracy ogarnia każdą dziedzinę życia i służby poprzez pracę.

Fot. Radio Fiat

Abp Wacław Depo przypomniał też, że pierwszym pracującym był Bóg, co wskazuje, że teologia pracy, jaką zgłębiają duszpasterze ludzi pracy i jaką formułowali m.in. papieże w encyklikach poświęconych pracy, ma swoje źródło w historii stworzenia świata:

Temat teologii pracy został zapoczątkowany od dzieła stworzenia. To Pan Bóg jest pierwszym pracującym, stwarzającym, powołującym świat i człowieka w świecie, jako swego przedstawiciela i obraz.

Mimo, że czasy komunistyczne minęły, Nauka Społeczna Kościoła w dalszym ciągu musi być przypominana, ponieważ miejsce urzędników w państwowych fabrykach zajęli menadżerowie międzynarodowych korporacji. Jak zauważa ks. kan. Tadeusz Magas, duszpasterz ludzi pracy z Poznania, na posługę tego rodzaju cały czas jest zapotrzebowanie:

W ubiegłym roku, w listopadzie pracownicy Volkswagena, którzy borykają się teraz z trudną sytuacją, jaka jest teraz w motoryzacji, przyszli do mnie z prośbą: „Proszę księdza, zrodziła się myśl – Jedziemy w pielgrzymce na Jasną Górę. Mamy swoją intencję o mądrość dla tych, którzy kierują korporacjami. I przyjechaliśmy tutaj autobusem w pielgrzymce. Mamy spotkania modlitewne, na które też przychodzi młodsze pokolenie, które nie zna historii Solidarności. Trzeba im czasem opowiedzieć i pokazać tamte czasy.

Fot. Radio Fiat

W homilii podczas Mszy św. inaugurującej rekolekcje abp Wacław Depo kierując słowa do duszpasterzy, przywołał słowa św. Jana Pawła II o drodze, jaką powinien kierować się Kościół w pracy duszpasterskiej:

Chcesz pełnić misję Chrystusa w Kościele i we współczesnym świecie, który zdaje się zapominać o Bogu i Jego prawach? Musisz być przede wszystkim blisko Boga i konkretnych ludzi. Bo jak wyraził to Jan Paweł II w encyklice Redemptor Hominis: „Człowiek w całej prawdzie swego istnienia i bycia osobowego, wspólnotowego, w obrębie własnej rodziny, środowiska pracy czy narodu – jest pierwszą drogą, po której winien kroczyć Kościół w wypełnianiu swego posłannictwa.

Fot. Radio Fiat

Na rekolekcje duszpasterzy, oprócz codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu oraz konferencji głoszonych przez Metropolitę Częstochowskiego, składać się będą także codzienne Msze św. przed Cudownym Obrazem, sprawowane o godz. 8:00. Rekolekcje potrwają do czwartku 10 lutego.

Homilia abp. Wacława Depo:

Fot. Radio Fiat
Skip to content