W piątek 6 sierpnia na Jasną Górę wyruszy Warszawska Pielgrzymka Piesza. Wśród pielgrzymów znajdzie się również grupa osób z Częstochowy. Uczestnicy będą szli przez 9 dni.

Pielgrzymki wracają do swojej normalnej, przedpandemicznej formy. Z tego powodu na Jasną Górę w tym roku przyjdzie znacznie więcej wiernych niż poprzedniego lata. W Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej będzie również uczestniczyła grupa z Częstochowy. Ks. Marek Olejniczak, przewodnik WPP Akademickich Grup 17, mówi o szczegółach pielgrzymki:

Nasza grupa jest błękitno-biała i wyrusza rano 6 sierpnia o godz. 5.30 spod kościoła św. Anny, spod Kolumny Zygmunta. Później w Świątyni Opatrzności Bożej odprawiona zostanie Msza św. z udziałem przewodników, ks. biskupa i ks. kardynała. Wtedy ruszymy już w szlak, który będzie prowadził bardziej przez polne drogi niż asfaltowe.

Pielgrzymka dotrze na Jasną Górę 14 sierpnia w przeddzień święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Końcówka, czyli dotarcie do okolic Częstochowy, jest szczególnym doświadczeniem dodaje ks. Marek Olejniczak:

Ciekawym momentem jest Przeprośna Górka. Tam jest główna mobilizacja. Znajduje się ona w Mstowie. Tam dołączają do naszej grupy rodziny, bo wracamy do domu. Stamtąd idziemy ze zwiększonymi siłami, nawet nie czuć zmęczenia.

Uczestnicy przechodzą łącznie ok. 300 km i poruszać się będą następującą trasą:

Dzień pierwszy: Warszawa – Tarczyn
Dzień drugi: Tarczyn – Mogielnica
Dzień trzeci: Mogielnica – Poświętne
Dzień czwarty: Poświętne – Psary
Dzień piąty: Psary – Skotniki
Dzień szósty: Skotniki – Wielgomłyny
Dzień siódmy: Wielgomłyny – Św. Anna
Dzień ósmy: Św Anna – Mstów
Dzień dziewiąty: Mstów – Częstochowa

Przygotowania do pielgrzymki trwają nie tylko w miejscu jej wyjścia, ale również na Jasnej Górze. Mówi o. Piotr Łoza, definitor Generalny Zakonu Paulinów:

Duża część przewodników przebywa na co dzień na Jasnej Górze. Dla Paulinów ma to ogromne znaczenie kiedy możemy doświadczyć tego, czego doświadczają pielgrzymi. Mamy też potrzebę głoszenia dobrej nowiny o tym, jak Maryja prowadzi nasz naród.

Warszawska Pielgrzymka Piesza jest jedną z najstarszych w Polsce i jednocześnie jedną z najbardziej wymagających. Pierwszy raz wyruszyła na Jasną Górę już w 1711 r. Pomimo trudności przez okres wielu lat, tradycja pielgrzymki przetrwała, a wierni mogą w niej uczestniczyć do dziś.

WB/BPJG

Skip to content