Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm – tymi zasadami kierują się na co dzień. Na Jasnej Górze trwa Rodzinna Pielgrzymka Rycerzy Kolumba. W jej trakcie zainaugurowana została peregrynacja ikon św. Józef, która jest połączona z akcją „ŻYCIE MAM”, której celem jest wspieranie Domów Samotnej Matki.
– Przyjeżdżamy na Jasną Górę, żeby pokłonić się naszej Mamie i podziękować za cały rok pracy. Zawierzamy rodziny, Ojczyznę, Kościół i prosimy, żebyśmy mogli wrócić tutaj za rok – mówili Rycerze Kolumba.
„Wiara przez uczynki” – to program, który identyfikuje Rycerzy Kolumba. Jak tłumaczą z jednej strony jest to pogłębianie wiary, ich formacja, a z drugiej strony realizowanie dzieł miłosierdzia. – Podejmujemy dzieła, które nam pokazują, że działając w grupie, wzajemnie się mobilizujemy. Każde rozpoczynamy modlitwą, dzięki temu przynoszą konkretny efekt – powiedział Krzysztof Zuba, Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce. Zauważył, że Rycerze wspierają swoje parafie, ponieważ tam to wsparcie jest najważniejsze, ale też podejmują szereg wyzwań związanych z potrzebami chwili np. gdy wybuchła wojna na Ukrainie, czy przez lata pandemii.
Na Jasnej Górze w trakcie Mszy św. w jasnogórskiej Bazylice Kapelan Stanowy Rycerzy Kolumba abp Wacław Depo poświęcił trzy kopie ikony św. Józefa, które po pielgrzymce rozpoczną kilkunastomiesięczną wędrówkę po całej Polsce. Św. Józef jest patronem Rycerzy i w trudnych czasach właśnie jemu zawierzają swoje działania.
Rycerze Kolumba tradycyjnie łączą pielgrzymkę z dziełami miłosierdzia. W tym roku jest to akcja “Życie Mam”, której celem jest wsparcie Domów Samotnej Matki prowadzonych przez podmioty katolickie w całej Polsce. W trakcie peregrynacji ikony św. Józefa Rycerze zwracać się będą do wszystkich ludzi dobrej woli, którym na sercu leży troska o życie z prośbą o wsparcie modlitewne, jak również finansowe dla kobiet samotnie wychowujących swoje dzieci.
– Rycerze Kolumba są za życiem od momentu poczęcia do naturalnej śmierci, dlatego chcemy otoczyć pomocą Domy Samotnej Matki, które prowadzą organizacje katolickie w poszczególnych diecezjach, aby pomóc tym najmłodszym. Będą prowadzone zbiórki wszędzie tam, gdzie działają Rycerze – powiedział Delegat Stanowy. Podkreślił, że dary będzie można składać, tak długo jak będzie trwała peregrynacja ikony św. Józefa, czyli ok. 2 lat.
Darczyńcy mogą przekazywać: pieluchy, żywność dla niemowląt, środki higieniczne, kosmetyki, proszki, płyny do prania, czy dary materialne.
Bycie rycerzem XXI w. to być kimś, kto przez swoje dobre uczynki i życie pokazuje innym jak dążyć do świętości. – Zachęcamy innych mężczyzn, żeby angażowali się w życie Kościoła i Ojczyzny. Pomagamy najbardziej potrzebującym, ale też naszą misję realizujemy w rodzinach, będąc dobrymi mężami i ojcami – powiedział Marcin Piętak dyrektor Programowy Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce.
Zauważył, że pielgrzymki na Jasną Górę mają przede wszystkim charakter rodzinny. Rycerze przyjeżdżają ze swoimi żonami, aby wspólnie się modlić i wypraszać potrzebne łaski.
– Staram się wspierać mojego męża, mobilizować go do działania, też pomagam mu jak potrafię. To wielka duma, że mogę być żoną rycerza – powiedziała Pani Joanna Piętak.
Kapelan Stanowy Rycerzy Kolumba abp Wacław Depo w kazaniu podkreślił, że życie chrześcijańskie to nie jest indywidualizm, ale dar życia z innymi i dla innych. – Daliśmy i dajemy przykład miłosierdzia wspierając dzieła Caritas, pomagamy najuboższym, głodnym, budujemy banki żywnościowe. To bardzo ważne, zwłaszcza teraz po roku pandemii. Potrzebę uczynków miłosierdzia pokazała też wojna na Ukrainie, gdzie Rycerze łączyli się w pomoc – powiedział.
Zauważył, że zadaniami Rycerzy jest głosić i słyszeć prawdę, wzmacniać się nią, a to jest potrzebne, aby móc prawdziwie kochać. – W naszych rycerskich rodzinach wzajemne uświęcenie w prawdzie, zaufaniu i miłości jest najważniejsze i w tym ma pomóc też peregrynacja ikony św. Józefa, który jest szczególnym patronem Najświętszej Rodziny i naszym patronem – powiedział abp Depo.
Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn, gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony członków. Jednym ze sztandarowych zadań Rycerzy Kolumba jest ochrona życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci.