Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem abp. Wacława Depo rozpoczęła się w sobotę 1 października uroczysta inauguracja roku akademickiego 2022/2023 w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Wspólnie przy ołtarzu z Metropolitą Częstochowskim stanęli m.in. biskup diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak oraz rektor Seminarium ks. dr hab. Ryszard Selejdak.
W uroczystości uczestniczyli wykładowcy, wychowawcy i alumni seminarium, przedstawiciele uczelni z Częstochowy i innych miast, księża z parafii diecezji częstochowskiej i sosnowieckiej, a także rodzice 11 kandydatów do kapłaństwa, którzy rozpoczynają naukę w Seminarium. Jak zaznaczył abp Wacław Depo, rozpoczęcie kolejnego roku akademickiego nasuwa pytania o nowe powołania kapłańskie:
– To jest pewna tajemnica powołań, dlatego że Pan Bóg zawsze powołuje i konkretnie wzywa człowieka, ale wszystko zależy od jego uświadomienia i osobistej odpowiedzi. My czekamy i mamy prawo oczekiwać pozytywnej odpowiedzi od kandydatów, ale dlatego przyzywamy Fucha Świętego do każdej naszej decyzji i w tym wypadku również na progu nowego roku akademickiego wołamy o potrzebne dary dla umysłu, dla serca i dla sumień ludzkich, żeby wypełnić to zadanie, które każdy z nas odczytuje we własnym sercu.
Bieżący roku akademicki częstochowskie seminarium rozpoczęło już jako Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne. Jak ta zmiana wpłynie na funkcjonowanie seminarium wyjaśnia rektor Uczelni ks. dr hab. Ryszard Selejdak:
– Jeśli chodzi o organizację, to zdecydowanie ułatwia, bo z pewnością seminarzyści sosnowieccy nie będą się tutaj czuć gośćmi, ale współgospodarzami. Z pewnością ich to jeszcze bardziej scali ze wspólnotą seminaryjną. Jeśli chodzi o organizację, odpowiedzialność za seminarium spada równomiernie na dwóch biskupów zainteresowanych, w tym wypadku naszego arcybiskupa Wacława Depo i biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka.
– Reforma organizacyjna przyniesie obu seminariom, częstochowskiemu i sosnowieckiemu, same korzyści, zarówno w kontekście wspólnoty seminaryjnej, jak i kwestii administracyjnych – mówił bp diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak.
Po Eucharystii uczestnicy uroczystości udali się do seminaryjnej auli, gdzie nastąpiła oficjalna inauguracja roku akademickiego. Po wystąpieniach Księdza Raktora oraz zaproszonych przedstawicieli innych uczelni wyższych, 11 kandydatów do kapłaństwa złożyło ślubowanie oraz przyjęło z rąk rektora Akademii Katolickiej ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawliny indeksy. Jednym z alumnów seminarium został Mikołaj Wręczycki z parafii św. Jakuba Apostoła w Krzepicach, który podzielił się emocjami jakie towarzyszyły mu w tej wyjątkowej chwili:
– Jednocześnie stres i radość, bo top dopiero początek, więc nie wiadomo co nas tak naprawdę czeka. Jeszcze nie weszliśmy w tryb nauczania. Ale jest ta radość, że rozpoczynamy drogę kapłaństwa.
Rok akademicki 2022/2023 w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie rozpoczęło 11 kleryków – 7 z diecezji częstochowskiej i 4 z diecezji sosnowieckiej.

Galeria: Seminarium rozpoczęło nowy rok akademicki, fot. Radio Fiat

Rozpoczęcie roku akademickiego w WMSD w Częstochowie, 01.10.2022 r.

Skip to content