Seminarium zaprasza: może i Ciebie Bóg wzywa do swojej służby?

Kościół seminaryjny w WSD Archidiecezji Częstochowskiej/fot. Radio Fiat

Wakacje to okres kiedy wielu młodych ludzi stawia sobie pytanie o swoją przyszłość i jaki jest cel ich życia na tym świecie. Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej zaprasza wszystkich młodych mężczyzn, którzy odkrywają w sobie powołanie kapłańskie, do wstąpienia do seminarium i rozpoczęcia formacji. Mówi rektor seminarium, ks. dr Grzegorz Szumera.

– W naszym seminarium w wakacje trwa nabór na przyszły rok formacyjny. W tym roku wiemy wszyscy, że w związku z pandemią egzaminy maturalne były przesunięte i te wyniki matur były późniejsze niż w latach poprzednich, ale mimo to organizowaliśmy w lipcu pierwszą turę przyjęć i po tej pierwszej turze do archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej w sumie mamy 5 kandydatów. W międzyczasie zgłosiły się jeszcze dwie osoby, które też złożyły dokumenty, które do egzaminu przystąpią 12 września i czekamy na kolejne zgłoszenia, kolejnych kandydatów – powiedział rektor seminarium.

Żeby stać się kandydatem do seminarium, trzeba spełnić określone kryteria.

– No na pewno trzeba być człowiekiem wierzącym, to jest podstawa, fundament, ale odczytywać też w swoim życiu wezwanie Pana Boga do kapłaństwa. Oczywiście, warto jest też te swoje pragnienia zweryfikować, porozmawiać ze spowiednikiem czy z duszpasterzem, z księdzem proboszczem, żeby nie być tylko samemu przekonanym, ale też zweryfikować swoje doświadczenie religijne, a potem trzeba zgłosić się do seminarium, przedstawiając odpowiednie dokumenty. Może nie będę wymieniał teraz ich w tym momencie, ale można znaleźć je na stronie internetowej seminarium – powiedział ks. Grzegorz Szumera.

Po złożeniu dokumentów, kandydata czeka rozmowa z jednym z przełożonych o tym, jakie są jego motywacje wstąpienia do seminarium.

– Później po takie rozmowie następuje egzamin wstępny i po tym egzaminie, jeśli wszystko wypadnie dobrze – a ufamy, że wypadnie – zapraszamy na rozpoczęcie roku formacyjnego. W tym roku rozpoczynamy 22 września – zakomunikował Ksiądz Rektor.

Ksiądz Rektor prosi wszystkich archidiecezjan o modlitwę o nowe powołania kapłańskie, a młodych zachęca do odwagi pójścia za Chrystusem drogą kapłańską.

– To powinna być jedna z intencji, która ciągle leży nam na sercu: “Panie, poślij robotników na swoje żniwo”. Na pewno ci, którzy zastanawiają się, powinni uklęknąć i prosić: “Panie Jezu, pociągnij mnie jeszcze mocniej ku sobie, daj mi siłę, abym poszedł za sobą” – powiedział ks. Szumera.

Wszystkich, którzy myślą o kapłaństwie i chcieliby rozeznać swoje powołanie, zapraszamy na stronę internetową Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie: seminarium.czest.pl oraz do gmachu seminaryjnego przy ul. św. Barbary 41.

KG

Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej/fot. Radio Fiat
Skip to content