Seminarzyści 3 roku WMSD w Częstochowie przyjęli strój duchowny

W niedzielę, 8 grudnia w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, seminarzyści 3 roku w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie, podczas Mszy obłóczynowej przyjęli strój duchowny.

Mszy św. obłóczynowej przewodniczył ks. prał. dr hab. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie, który w słowie powitania wspomniał jakim ważnym symbolem kapłaństwa jest sutanna:

Dzisiaj Kościół Katolicki obchodzi Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, więc przypominamy sobie, że Pan Bóg przed wiekami wybrał sobie Maryję na Matkę Jezusa Chrystusa i dlatego zachował ją od zmazy grzechu pierworodnego i obdarzył pełnią łask. Dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za ten przywilej, którym obdarzył Maryję i równocześnie modlimy się, abyśmy mogli pokonywać nasze grzechy. W tę uroczystość Niepokalanego Poczęcia, w naszym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie mają miejsce dwa wydarzenia. Pierwszym wydarzeniem są obłóczyny, czyli przyjęcie stroju duchownego przez seminarzystów 3 roku. Jest to zawsze duże wydarzenie w historii seminarium. Seminarzyści przyjmują sutannę, która jest strojem osób duchownych już od IV w. i ma bardzo duże znaczenie teologiczne. Wyraża ona ducha Chrystusowego, ducha ubóstwa i wyrzeczenia oraz czystości. Ten, który nosi sutannę wyznaje wiarę w Pana Boga przed ludźmi.

Ks. Michał Pabiańczyk, ojciec duchowny w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie, zwrócił uwagę na treść liturgii Słowa, która doskonale wpisała się w to wyjątkowe wydarzenie:

Dla nas oczywiście bardzo ważna uroczystość przyjęcia stroju duchownego a równocześnie musimy powiedzieć to co jest dzisiaj najważniejsze, czyli uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Liturgia w dzisiejszym dniu mówi nam, aby się przyodziać w nową szatę, dokładnie dziś i myślę, że jeżeli ktoś uważnie patrzy w Mszał odprawiając Mszę św. może zobaczyć, że Pan Bóg zachęca nas do przyodziania się w nowe szaty. Myślę, że dla seminarzystów z roku 3, którzy przygotowywali się nie tylko modlitwą, ale również wyjazdem integracyjnym i trochę również żartami jak to w seminarium bywa, w tym tygodniu poprzedzającym przyjęcie sutanny jest to przygotowanie się właśnie do czegoś, co zewnętrznie ma pokazać, że ja należę do Chrystusa, że ja chcę być do Niego podobny i przyodziać się tym, co On ma dla mnie do zaoferowania, czyli bardzo konkretną łaską, szczególnie w tym czasie adwentu, żeby przywitać nadchodzącego Pana, co wyrażać ma właśnie sutanna.

Józef Jamontt, seminarzysta 3 roku WMSD w Częstochowie powiedział, co dla niego znaczą obłóczyny i przyjęcie stroju duchownego:

Będę miał przywilej noszenia stroju duchownego, sutanny. Co to dla mnie znaczy? To jest przede wszystkim wielka radość i odpowiedzialność, ale również jest to pewien obraz mojej tożsamości, którą Bóg mi dał, do pewnej rzeczywistości, do której mnie Pan Bóg powołał, czyli do kapłaństwa. Mam nadzieję, że za każdym razem jak będę zakładał strój duchowny, będzie mi on przypominał o tej mojej tożsamości kapłańskiej.

Sutanna jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych strojów duchownych na całym świecie. Jej historia sięga wczesnego chrześcijaństwa, kiedy to duchowni zaczęli nosić specjalne szaty, aby wyróżniać się od świeckich.

Obłóczyny w WMSD

 

Skip to content