Siłą Jezusa jest jego modlitwa – bp Przybylski w kościele św. Franciszka z Asyżu

Kościół św. Franciszka z Asyżu, 25.02.2021/fot. Radio Fiat

W czwartek (25 lutego) dziewiątą z kolei wielkopostną stacją w Rzymie był kościół św. Wawrzyńca „in Panisperna”. W Częstochowie natomiast, w ramach inicjatywy metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo, tego dnia stacją był kościół św. Franciszka z Asyżu.

Obu tych patronów łączy wiele wspólnych cech, jak choćby to, że nie byli księżmi, a mimo to służyli Kościołowi. Obaj także byli męczennikami. Jak mówi bp Andrzej Przybylski, który przewodniczył czwartkowej Mszy św. w kościele św. Franciszka, łączenie tajemnic kościołów stacyjnych w Rzymie i Częstochowie nie jest przypadkowe.

– Zawsze jestem zadziwiony jak Duch św. łączy tajemnice tego, co się dzieje w kościołach stacyjnych w Rzymie i w Częstochowie. Kiedy w Rzymie mówimy dziś o diakonie Wawrzyńcu, tu w Częstochowie jesteśmy u św. Franciszka, który też nie był kapłanem, a diakonem. Jeden i drugi posługiwali ubogim i byli wrażliwi na ubóstwo – mówił bp Andrzej Przybylski.

Podczas głoszonej homilii bp Andrzej Przybylski mówił m.in. o męczeńskiej śmierci, która zarówno u świętych, jak i u Jezusa, brała się z modlitwy:

– Uczniowie bardzo szybko odkryli, że siłą Jezusa jest jego modlitwa. Pamiętacie, co Jezus robił przed swoją męką? Jak się przygotowywał do tej męczarni na krzyżu? Modlił się w Ogrójcu. Tam na modlitwie rozegrał całą mękę. Kłócił się z Ojcem: „Jeśli to możliwe to oddał ode mnie ten Kielich, nie chcę cierpieć. Jednak jeśli trzeba, to daj mi siłę i wzmocnij moje plecy ”.

Stacyjna Msza św. była też okazją do wspominania. To właśnie w parafii św. Franciszka z Asyżu swoją posługę jako wikariusz rozpoczął właśnie bp Andrzej.

– Tutaj rozpoczynał swoje kapłaństwo. To jego pierwsza i jedyna parafia wikariuszowska, gdzie pełnił posługę kapłana, katechety i pasterza – wspominał proboszcz parafii ks. Prałat Roman Szecówka, który koncelebrował czwartkową Eucharystię.

Kolejne Nabożeństwo w ramach inicjatywy Kościołów Stacyjnych, której przewodniczyć będzie bp Andrzej Przybylski, zostanie odprawiona w poniedziałek 1 marca w kościele św. Jacka.

Cała homilia bp. Andrzeja Przybylskiego dostępna >>TUTAJ<<

BNO