Śp. abp Stanisław Nowak kończyłby dziś 87 lat

11 lipca 1935 roku w podkrakowskich Jeziorzanach na świat przyszedł abp Stanisław Nowak. Jako czwarty biskup diecezjalny a później pierwszy arcybiskup metropolita częstochowski Stanisław Nowak kierował częstochowskim Kościołem przez 27 lat. Był bardzo cenionym kapłanem szczególnie w archidiecezji krakowskiej, z której pochodził. Słynął też z wielkiej mądrości i roztropności, a jego rad zasięgali m.in. kard. Stefan Wyszyński i Jan Paweł II.

Kiedy tylko mógł, wracał do swoich rodzinnych Jeziorzan. Jak wspomina jego bratanica, Barbara Solecka, zapamiętała abp. Stanisława jako dobrego wujka:

Wujek był bardzo dobrym człowiekiem. Dużo się za nas modlił i czuliśmy, że mamy takiego swojego opiekuna tutaj na ziemi. Miał bardzo wiele obowiązków, przez co na początku rzadziej do nas przyjeżdżał. Jak chodziliśmy na pielgrzymki do Częstochowy, to było nam po drodze wstąpić do wujka, który zawsze nas przyjął, herbatę nam zrobił, pobłogosławił i szliśmy dalej.

Dla wielu wiernych archidiecezji częstochowskiej abp Stanisław był wzorem i autorytetem. Ludzie, którzy mieli okazję poznać go osobiście, wspominają często ze wzruszeniem, że przy nim wszyscy zawsze czuli się kochani, chciani i wysłuchani:

Abp Stanisław Nowak zmarł podczas odprawiania Mszy św. w niedzielny poranek 12 grudnia 2021 roku. Kilka dni później prezydent Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył abp. Nowaka Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Skip to content