Spektakl bożonarodzeniowy w DA Emaus

Czy o historii Bożego Narodzenia każdy z nas wie już wszystko? O Narodzeniu Pańskim czytać można wiele, jednak czasem to, co najważniejsze, gdzieś umyka. We właściwym zrozumieniu cudu narodzin Zbawiciela może pomóc także sztuka. Przekonali się o tym uczestnicy premiery bożonarodzeniowego spektaklu w reżyserii Anny Wilk.

Sztuka pt. „Uwolnij nas” wystawiona została 2 stycznia w częstochowskim Duszpasterstwie Akademickim EMAUS. To muzyczno-teatralna opowieść, która przybliża publiczności wydarzenia sprzed ponad 2 tys. lat. Wrażeniami dotyczącymi spektaklu podzielił się po premierze bp Andrzej Przybylski:

– Bardzo się cieszę, że ten spektakl odbywa się w drugą niedzielę po Bożym Narodzeniu. Potrzebujemy sobie teraz poukładać sens oraz przesłanie Bożego Narodzenia. Myślę, że dzięki temu, co zobaczyliśmy i usłyszeliśmy, nasze serce zapałało miłością do Prawdy.

Anna Wilk to młoda częstochowianka, dla której teatr to prawdziwa pasja. Jak mówi – pomysł reżyserii spektaklu zrodził się w jej sercu już dwa lata temu:

– Pierwsze takie „przebłyski” pojawiły się podczas oglądania jasełek wystawianych dla dzieci. Przekazanie czegoś w prosty sposób nie musi się jednak wiązać z kiczem i banałem. Chciałam przedstawić histerię Bożego Narodzenia z własnej perspektywy. Zaznaczyć kilka rzeczy, które są dla mnie bardzo ważne.

Zespół aktorski stworzyli nie tylko miłośnicy sceny teatralnej, ale również muzycy i wokaliści. W rolę św. Józefa, który opowiadał historię Narodzenia Pańskiego także śpiewem, wcielił się Bernard Kociołek:

– Mieliśmy różne próby. Najpierw z samymi aktorami, a później również z muzykami. Ja łączę w spektaklu dwie rolę – aktora oraz wokalisty. W grudniu mieliśmy wiele prób, co było wyczerpujące. Trwały po 2-3 godziny, ale było bardzo przyjemnie. Dużo się napracowaliśmy.

Jak dodaje ks. Michał Krawczyk, proboszcz Duszpasterstwa Akademickiego EMAUS w Częstochowie – głoszenie Dobrej Nowiny poprzez obraz może poruszyć nie jedno zatwardziałe serce:

– Kiedy czytamy Ewangelię, widzimy Jezusa, który przepowiada też obrazem. „Maluje” przez przypowieści konkretne doświadczenia, bliskie człowiekowi. Ewangelię mamy głosić różnymi sposobami, także poprzez teatr i muzykę.

Każdy, kto nie obejrzał sztuki, będzie mógł to zrobić 9 stycznia o godz. 18.00.

ABK

Skip to content