Fot. BPJG

Sam nazwał siebie Prymasem Jasnogórskim. Za działalność prochrześcijańską i antykomunistyczną ukarany został aresztem. Kard. Stefan Wyszyński serce oddał Bogu, a jego zasługi dla wiernych Kościoła katolickiego niedługo zostaną szczególnie docenione. Na Jasnej Górze rozpoczyna się cykl spotkań przygotowujących do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Pierwsze z nich już 27 stycznia o godz. 19.30 w Sali Papieskiej. Organizatorami są: Jasnogórski Instytut Maryjny, Instytut Prymasa Wyszyńskiego i oddział w Częstochowie Katolickiego Stowarzyszenia ‘Civitas Christiana’.

Do beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego Sanktuarium Jasnogórskie przygotowuje się od dłuższego czasu przez różne inicjatywy. Spotkania z cyklu „W oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Jasnogórskiego” mają przybliżyć życie i duchowość Sługi Bożego, a szczególnie jego oddanie Matce Bożej. Rozważania skupione będą wokół Milenijnego Aktu Oddania Narodu Polskiego w Macierzyńską Niewolę Miłości za wolność Kościoła w Ojczyźnie i świecie współczesnym. Jak tłumaczy o. Grzegorz Prus, dyrektor Instytutu Maryjnego – Milenijny Akt to jeden z najważniejszych dokumentów XX wieku w Kościele polskim:

– Dokonano oddania Matce Bożej w niewolę miłości tego narodu, który wiele już wycierpiał. W tamtym kontekście (100-lecie chrztu Polski, zniewolenia komunistycznego) było to bardzo wymowne. Oddanie się w niewolę miłości było aktem, który miał na celu odnalezienie się ostatecznie w przestrzeni wolności. Wolni jesteśmy w ramionach naszej Matki. Ten Akt był też uwieńczeniem całej pracy 9 lat Wielkiej Nowenny, peregrynacji obrazu jasnogórskiego w polskich diecezjach. Było to ukoronowanie programu maryjnego ks. Prymasa i jednocześnie takie „wychylenie” ku przyszłości. Warto powrócić do tamtych czasów tego, jak ważna rzecz się dokonała. To też nasze zadanie, abyśmy świadomie do tego Aktu wracali i podejmowali związane z nim wyzwanie.

Tematem pierwszych rozważań będzie Kościół, o którym mówić będą: bp Andrzej Przybylski, jeden z inicjatorów akcji „Kocham Kościół” oraz Anna Rastawicka, świadek życia i posługi Prymasa Wyszyńskiego. O szczegółach mówi Izabela Tyras z Katolickiego Stowarzyszenia ‘Civitas Christiana’ w Częstochowie:

– Chcemy zastanowić się nad tym, jak lepiej kochać Kościół, w czym wyraża się nasza obecność w Kościele oraz co to znaczy, że jesteśmy Kościołem. Pragniemy też zastanowić się nad zadaniami, które wynikają z faktu, że jesteśmy ludźmi ochrzczonymi. Raz jeszcze chcemy rozbudzić w sobie miłość do Kościoła i dzielić się nią z innymi. Bardzo serdecznie zapraszam na spotkanie.

Spotkania w ramach cyklu odbywać się będą 27. dnia każdego miesiąca o godz. 19.30 w Sali Papieskiej. Przypomnijmy, że na Jasnej Górze obowiązują limity osób, uczestniczących w Eucharystii oraz określonych wydarzeniach. Chętni proszeni są więc o wcześniejsze przybycie na salę. Spotkanie dostępne będzie również online poprzez transmisję w Radiu Jasna Góra oraz na jasnogórskim kanale YouTube.

Wszystkie spotkania z cyklu „W oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Jasnogórskiego” Radio Fiat objęło patronatem medialnym.

ABK/BPJG

Fot. BPJG
Skip to content