W archidiecezji częstochowskiej trwa proces synodalny. Pierwsze spotkanie dla animatorów synodalnych z parafii oraz wspólnot odbędzie się 4 grudnia na Jasnej Górze.

Z woli papieża Franciszka przygotowania do synodu biskupów w 2023 roku podzielone zostały na trzy etapy: pierwszy w Kościołach lokalnych, drugi na etapie kontynentalnym i trzeci w Stolicy Apostolskiej. Etap diecezjalny w archidiecezji częstochowskiej rozpoczęty został liturgicznie w październiku, o czym mówi bp Andrzej Przybylski

– Jest to etap procesu synodalnego synodu powszechnego w Kościele. Utworzony został specjalny zespół koordynujący prace synodalne na terenie archidiecezji częstochowskiej. Odbyły się też dwa spotkania rejonowe dla księży. Przed nami kolejny krok, czyli spotkanie ze świeckimi animatorami synodalnymi. Księża proboszczowie, moderatorzy, asystenci wspólnot zostali poproszeni o to, aby wyznaczyć jedną osobę świecką ze swoich wspólnot i parafii. Osoby te mają być łącznikami pomiędzy zespołami koordynacyjnymi, a parafiami.

Pierwsze spotkanie animatorów odbędzie się 4 grudnia na Jasnej Górze, o czym mówi ks. Adam Polak z Zespołu koordynującego prace synodalne w archidiecezji częstochowskiej:

– Chcemy zaznajomić osoby współodpowiedzialne w parafiach za przeprowadzenie procesu synodalnego z ideą synodu. Dać im też warsztat do tego, jak ten synod przeprowadzić w parafiach. W jaki sposób angażować się w proces synodalny i stworzyć później syntezę. Będzie to pierwsze tego typu spotkanie o charakterze informacyjnym.

Spotkanie rozpocznie się Mszą św. w kaplicy Matki Bożej o godz. 9.30, sprawowaną przez abp. Wacława Depo. Następnie, w godz. 11.00 – 14.00, animatorzy udadzą się do Sali Papieskiej na dyskusję panelową i warsztaty.

ABK

Skip to content