Poranną Mszą św. o godz. 7:30 na Jasnej Górze rozpoczęło się spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. W trakcie spotkania został zaprezentowany nowy dokument Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski „Maryjne Vademecum Duszpasterza”.

O obradach Komisji Maryjnej i jej ustaleniach mówi przewodniczący komisji abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

– Rozmawialiśmy na tematy aktualne, czyli to co występuje również od strony pewnego przekazu prawidłowego mariologii i kultu maryjnego, żeby nie było ani przesady w tym kulcie i jakiś zdrowy rozsądek, ale jednocześnie żeby były prawidła zachowane i zdrowej teologii, tzn. oczywiście na bazie tradycji Kościoła i pewnych dokumentów, które są. Ale żebyśmy unikali takich, przepraszam za określenie, hoksztaplerskich pewnych książek, czy takich czy innych z kolei objawień prywatnych, które narzucają się same przez się. I będziemy na przykład czytać, że Maryja mówi o końcu świata, czy Apokalipsa Maryjna, itd. I ludzie to odbierają, zaczynają się lękać, a nie idą do Maryi jako rzeczywiście naszej Matki i Królowej, która jest pośredniczką u boku Jedynego Pośrednika – powiedział arcybiskup.

Jak podaje Biuro Prasowe Jasne Góry w pierwszej części Maryjnego Vademecum Duszpasterza wydanego przez Komisję Maryjną omówiono sytuacje i wyzwania, wobec których staje dziś mariologia. W drugiej, zasadniczej – jak podkreślał o. prof. Grzegorz Bartosik OFMConv, członek Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski – drogi poznawania Maryi i oddawania jej czci: „Jakie to są drogi? Pierwsza to droga liturgii, wyraźnie jest podkreślone, że kult Maryjny nie jest jakimś osobnym kultem, tylko stanowi integralną część kultu chrześcijańskiego. Druga droga to droga prawdy, czyli poznawanie Maryi na drodze studium, Pisma świętego, Ojców Kościoła, dokumentów. Trzecia droga to piękno, droga wpatrywania się w piękno Maryi, w szczególności Jej Niepokalanego Poczęcia. Kolejna droga to droga miłości, droga przylgnięcia sercem do Maryi, i wreszcie ostatnia droga to droga doświadczenia”.

W trzeciej części Vademecum omówiono nieprawidłowości w kulcie maryjnym i wskazówki, jak im zaradzać. Ponadto do aneksu dołączono m.in. Jasnogórskie Ślubu Narodu Polskiego i Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi za Wolność Kościoła Chrystusowego. Dokument zawiera również krótką charakterystykę wybranych ośrodków mariologicznych, ruchów i stowarzyszeń.

Abp Wacław Depo wspomniał również, że trwają przygotowania do zakończenia peregrynacji kopii cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po Polsce.

– Kończy się peregrynacja w diecezji poznańskiej, ale zaczyna gnieźnieńska, później będzie wrocławska, sosnowiecka i jeszcze takie dopełnienia w parafii czy dekanatów, w tych w niektórych  diecezjach, w których obraz jeszcze nie był z nawiedzeniem ani poprzedniej perygrynacji, a wracamy daj Boże do diecezji częstochowskiej na przełomie 2024 i 2025 roku – stwierdził pasterz.

W czasie spotkania o. Mariusz Tabulski, sekretarz Komisji Maryjnej zaprezentował także inną pozycję, wydaną pod patronatem Komisji Maryjnej – czytania majowe na 2020 rok autorstwa o. Stanisława Przepierskiego, dominikanina pt. „Opatrznościowy Pasterz. Drogi życia Stefana kard. Wyszyńskiego”. Obie pozycje wydało wydawnictwo Zakonu Paulinów – Paulinianum.

Na prezentacji, obok abpa Wacława Depo i o. Mariusza Tabulskiego, obecni byli: o. Grzegorz Bartosik, członek Komisji Maryjnej i o. Samuel Pacholski, dyrektor Wydawnictwa Paulinianum.

Źródło:
Radio Fiat (nagrania własne)
BPJG za: Radio Jasna Góra

Skip to content