Środa modlitwy w intencji pokoju na Ukrainie

Papież Franciszek po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” w minioną niedzielę (23.01) zaapelował, aby w środę 26 stycznia ludzie dobrej woli modlili się o pokój. Ojciec Święty nie ukrywał, że niepokoją go napięcia na granicy ukraińsko-rosyjskiej. Do apelu papieża Franciszka dołączył Episkopat Polski.

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski dołączając do apelu Ojca Świętego, zachęcił aby do modlitwy o pokój dołączyć także post, o czym szerzej mówi rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak:

W odpowiedzi na apel Ojca Świętego Franciszka oraz w nawiązaniu do apelu łacińskich i grecko-katolickich biskupów Polski i Ukrainy, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zwrócił się z prośbą do wszystkich biskupów w Polsce aby najbliższa środa 26 stycznia była dniem modlitwy i postu w intencji pokoju na Ukrainie.

Z własnymi inicjatywami modlitewnymi w intencji pokoju na Ukrainie występują także wierni. Jednym z nich jest Łukasz Grabałowski z Częstochowy, który na portalu społecznościowym zachęca do modlenia się dziesiątką Różańca, nawiązując do objawień fatimskich:

W zasadzie to żadna wielka inicjatywa. Tak sam sobie pomyślałem, czytając różne informacje o tym ,jakie jest w tej chwili zagrożenie dla pokoju, że po prostu trzeba się modlić. Przyszło mi wtedy do głowy, że Matka Boża już dawno wzywała do modlitwy o nawrócenie Rosji i przestrzegała, że jeżeli nie będziemy się modlić na Różańcu i nie będziemy czcić Jej Niepokalanego Serca w pierwsze soboty, to mogą nam grozić różne rzeczy. Trzeba się modlić o pokój, dlatego postanowiłem taki plan minimum spełnić, żeby się samemu zacząć modlić o pokój i zachęcić innych do tego, bo jest pilny czas, żeby to robić.

Modlitwa różańcowa już niejednokrotnie odegrała wielką rolę w historii Kościoła. W naszej historii było to choćby wybłaganie ratunku w obliczu nieuchronnej, jak się wówczas wydawało, porażki w wojnie z bolszewickim najeźdźcą w 1920 roku. Nie ma powodów, żeby wątpić w to, że również i teraz modlitwa – zwłaszcza różańcowa – zdoła wyprosić u Boga odsunięcie wojennego widma.

Z tego właśnie powodu dzisiaj (26.01) na Jasnej Górze, w Kaplicy Cudownego Obrazu o godz. 16:00 zostanie odmówiony wspólny Różaniec, właśnie w intencji pokoju na Ukrainie.

Skip to content