Św. Józef podpowiada nam, jak budować nasze domy, żeby miały fundamenty

W Gorzędowie k. Kamieńska odbyła się 19 lipca uroczystość ku czci św. Józefa. W kościele poświęconym Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, bp Andrzej Przybylski odprawił uroczystą Mszę św..

Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny jest jednym z dziesięciu kościołów stacyjnych Roku św. Józefa w archidiecezji częstochowskiej. Bp Andrzej Przybylski opowiada o intencjach dzisiejszych uroczystości:

Każdego 19 dnia miesiąca w trakcie Roku św. Józefa spotykamy się w którymś z kościołów stacyjnych naszej archidiecezji. Zwykle to są kościoły dedykowane św. Józefowi. W lipcu spotkaliśmy się w parafii Gorzędów, żeby tutaj zawierzyć całą archidiecezję. […] Dziś tutaj w Gorzędowie modliliśmy się przede wszystkim za rodziny, dużo uwagi chciałem poświęcić właśnie temu tematowi, że Józef to jest opiekun domu, opiekun małżeństwa, opiekun naszej wychowawczej troski o dzieci.

Kościół św. Józefa w Gorzędowie pamięta czasy Powstania Styczniowego. O kościele i możliwych do uzyskania odpustach z okazji Roku św. Józefa opowiada proboszcz parafii, ks. Cezary Kaleta:

Budowę kościoła datuje się na mniej więcej 1856 rok. […] Parafia jest pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca NMP/. Teraz akurat przeżywamy rok św. Józefa i staliśmy się kościołem stacyjnym właśnie w roku św. Józefa w naszej archidiecezji, więc można codziennie uzyskać w tym kościele łaskę odpustu zupełnego. […] I oczywiście serdecznie do dostąpienia tej łaski Bożej zapraszam.

W swojej homilii bp Andrzej Przybylski zwraca uwagę, w odniesieniu do pracowitości św. Józefa, że jakość i sumienność pracy jaką wykonujemy też się składa na świadectwo naszej wiary:

Kiedy Józef szedł do swojego warsztatu pracować, to łączył tą pracę z Bogiem. […] Człowiek wierzący chwali Boga również przez swoją pracę. My, katolicy, musimy o tym pamiętać, że również głosimy Jezusa, jesteśmy świadkami Boga przez rzetelność i uczciwość w naszej pracy.

Zwrócił też uwagę, że praca, kariera zawodowa czy prowadzony biznes mimo wszystko nie może być ważniejszy od rodziny:

Największą karierą mężczyzny w Biblii było dobre wychowanie dzieci. Dlatego Józef, jak trzeba było, zostawił swój warsztat, zostawił swoją robotę. Żeby ratować małżeństwo, żeby wziąć odpowiedzialność za swojego syna. […] Trzeba czasem i pracę zmienić, trzeba czasem i warsztat zostawić. Bo to jest największa odpowiedzialność mężczyzny. I tak podchodził do tego św. Józef. Czuł, że jego największym i najświętszym obowiązkiem wobec Boga i ludzi jest dobrze wychować syna.

Podczas homilii bp Andrzej Przybylski mówi przede wszystkim o dwóch podstawowych filarach, na jakich opierało się życie Świętej Rodziny. Zwraca też uwagę, że my często rozdzielamy te dwa filary od siebie, przez co w życiu codziennym bardzo ciężko rozpoznać wierzącego od niewierzących. Całość homilii można przesłuchać tutaj:

Fot. Radio Fiat
Fot. Radio Fiat
Fot. Radio Fiat
Fot. Radio Fiat
Fot. Radio Fiat
Fot. Radio Fiat
Fot. Radio Fiat
Fot. Radio Fiat
Fot. Radio Fiat
Fot. Radio Fiat
Fot. Radio Fiat
Kościół św. Józefa Oblubieńca NMP w Gorzędowie | Fot. Radio Fiat

 

Skip to content