Parafia św. Józefa w Popowie stała się kolejnym miejscem trwającej od kilku miesięcy inicjatywy kościołów stacyjnych. Mszy św., sprawowanej w intencji odnowy wiary we wspólnocie chrześcijan poprzez wstawiennictwo św. Józefa, przewodniczył biskup senior Antoni Długosz, który w czasie Eucharystii udzielił też młodzieży sakramentu bierzmowania.

Do 8 grudnia bieżącego roku przeżywamy w Kościele „Rok Świętego Józefa”, zainaugurowany przez papieża Franciszka Listem Apostolskim „Patris corde”. Z tej okazji – zgodnie z dekretem abp. Wacława Depo – jednego dnia każdego miesiąca, w kolejnych świątyniach, wierni modlą się do św. Józefa, aby sprawował nad nimi opiekę i wypraszał u Boga potrzebne łaski. Jak tłumaczy biskup senior Antoni Długosz – inicjatywa kościołów stacyjnych ma szczególe znaczenie. To przypomnienie, kim tak naprawdę jest św. Józef:

– To człowiek, który w Ewangelii nie zostawił żadnego słowa. Zawsze jednak służył. Stwarzał bezpieczeństwo Świętej Rodzinie. Wysiłkiem oraz pracą starał się zabezpieczyć jej byt. Był dla Matki Bożej i Jezusa ostoją, na którą zawsze mogli liczyć. Zawsze mówię mężczyznom, że ich misją jest mniej mówić, a swoim zachowaniem stwarzać rodzinie bezpieczeństwo.

O św. Józefie biskup senior Antoni Długosz mówił także podczas homilii. Wskazał jednocześnie, aby młodzież czerpała wzorce z tych osób, które zawierzyły życie Bogu.

Do sakramentu bierzmowania przystąpiło 19 października aż 117 młodych osób. – Czas przygotowań do tej wielkiej uroczystości był dla nas szczególny – mówi administrator parafii św. Józefa w Popowie, ks. Grzegorz Stanula:

– Pragniemy zawsze podkreślać, jak ważny jest św. Józef dla całego Kościoła. Dzięki jego wstawiennictwu podjęliśmy w tym roku naprawdę wiele spraw – zarówno duchowych, jak i materialnych. Dzieje się wiele dobra i to widać. Dzisiaj mamy w naszej parafii bardzo szczególny dzień. Jesteśmy kolejnym kościołem stacyjnym. Szczególnie podkreślamy więc, jak ważną postacią jest św. Józef.

Parafię św. Józefa w Popowie erygował bp Zdzisław Goliński 4 marca 1957 roku wydzielając jej terytorium z parafii w Wąsoszu, Dankowie oraz niewielkiej części Miedźna. Działania zmierzające do ustanowienia w Popowie samodzielnego duszpasterstwa zostały podjęte już przez bp. Teodora Kubinę, który w 1941 roku utworzył tu wikarię wieczystą parafii Wąsosz z osobnym duszpasterzem. Budowę obecnego kościoła prowadzono od 1979 roku. Uroczystego poświęcenia dokonał bp Stanisław Nowak 23 sierpnia 1987 roku.

ABK

Skip to content