Św. Krzysztofie, módl się za nami, kierowcami!

Moment błogosławieństwa samochodu Radia Fiat na placu przed Archikatedrą Częstochowską fot. Radio Fiat

25 lipca Kościół obchodzi dzień świętego Krzysztofa, patrona kierowców. Z tej okazji w parafiach odbywa się święcenie samochodów.

W częstochowskiej archikatedrze wszyscy chętni mogli poświęcić swoje samochody już w sobotę 19 lipca.
Po Mszach świętych o godzinie 12 i 18 kapłan dokonywał błogosławieństwa wszystkich pojazdów zaparkowanych w pobliżu kościoła Świętej Rodziny. Przed tym aktem wypowiadał specjalną formułę:

-[…]Spraw, aby te pojazdy, które są dziełami ludzkiej mądrości i pracy, dzięki Twojemu błogosławieństwu służyły dobru ludzi, ich pracy i wypoczynkowi. Za wstawiennictwem świętego Krzysztofa obdarz roztropnością wszystkich, którzy będą się posługiwać tymi pojazdami. Niech ostrożnie i bezpiecznie odbywają swoje podróże i troskliwie dbają o bezpieczeństwo innych ludzi, gdy będą się udawać do pracy lub na odpoczynek. Niech w drodze towarzyszy im zawsze Chrystus, który z Tobą żyje i króluje w na wieki wieków. Amen.

Każdy chętny mógł także otrzymać specjalny brelok z wizerunkiem św. Krzysztofa oraz św. Jana Pawła II:

-Pobłogosław Boże te breloki upamiętniające św. Krzysztofa i św. Jana Pawła II. Niech ci wszyscy, którzy będą przyzywać ich pomocy i wstawiennictwa, doznają nieustannie twojej opieki. Przez Chrystusa, Pana naszego, amen.

Św. Krzysztof nie tylko jest patronem kierowców, ale jest patronem Ameryki i Wilna, siedzib ludzkich i grodów oraz chrześcijańskiej młodzieży, farbiarzy, flisaków, introligatorów, modniarek, marynarzy, pielgrzymów, podróżnych, przewoźników, tragarzy, turystów i żeglarzy. Jest także orędownikiem w śmiertelnych niebezpieczeństwach.

JS

 

Skip to content