W Polsce w szczególny sposób św. Mikołaja wspominamy 6 grudnia. Wtedy obdarowujemy innych prezentami i sami je otrzymujemy. W Ukrainie natomiast ten dzień przypada 19 grudnia. Z tej okazji w Archidiecezjalnym Centrum Duchowości „Święta Puszcza, gdzie rezydują dzieci z Ukrainy, Caritas zorganizowało dzień Świętego Mikołaja wraz z Konsulatem Generalnym Ukrainy z Krakowa.

O inicjatywie mówi ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej:

– My tutaj też mamy takie nasze Ukraińskie świętowanie poprzez obchody św. Mikołaja, jest z nami Generalny Konsul Ukrainy, który przyjechał ze współpracownikami, żeby spotkać się z tymi dziećmi i przeznaczyć małe podarunku dla nich. Przyjechali tutaj ze specjalnym spektaklem małego teatrzyku. I dzieci są nad wyraz podekscytowane tym dniem i wszystkim co tu się dzieje.

Wojna za wschodnią granicą nadal trwa, dlatego zorganizowanie kilku chwil radości dla dzieci z Ukrainy jest ważną inicjatywą – mówi Wiaczesław Wojnarowśkyj, Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie:

– Tak w trudnym czasie wojny szczególnie dla tych dzieci, które są pozbawione opieki rodzicielskiej. Na gościnnej ziemi polskiej dostali możliwość tego pokoju, normalnego rozwoju i uczenia. Oczywiście my przyjechaliśmy jako konsulowie w dniu św. Mikołaja jako pomocnicy Mikołaja. Te dzieci naprawdę wiele widziały w swoim życiu i to z jakim sercem Polacy podarują im tego słońca, tego szczęścia i każdy człowiek kiedy to zobaczy to po prostu łzy pojawiają się w oczach.

W Świętej Puszczy przebywa ponad 80-cioro dzieci z ośrodków opiekuńczych ze wschodniej granicy. Utrzymanie takiej ilości dzieci jest ogromnym wyzwaniem logistycznym, dlatego Caritas apeluje o pomoc i wsparcie.

Święty Mikołaj w Świętej Puszczy

Skip to content