Orędownik w czasie chorób. Biskup, który w czasie prześladowań chrześcijan głosił ewangeliczne przesłanie pokoju. W tajemnicy udzielał także ślubów, stając się patronem wszystkich zakochanych. 14 lutego Kościół wspomina św. Walentego.

Biskup-męczennik sprawował swoją posługę w czasie rządów cesarza Klaudiusza II Gota. Wraz ze św. Mariuszem oraz krewnymi, asystował męczennikom w czasie ich procesów i egzekucji. Wkrótce sam został pojmany i doprowadzony do prefekta Rzymu. W czasie tortur, przy użyciu kijów, wymuszano na nim odstępstwo od Chrystusa. Gdy metoda ta nie przyniosła efektu, wydany został rozkaz o ścięciu Walentego. Egzekucja wykonana została 14 lutego 269 roku.

Kult Świętego zaczął rozwijać się dość szybko. W archidiecezji częstochowskiej relikwie św. Walentego znajdują się m.in. w kościele w Konopiskach. Jak mówi wikariusz parafii, ks. Rafał Białas – choć o Świętym niewiele wiadomo, jego odwaga i pragnienie życia z Jezusem daje nam świadectwo aktualne do dziś:

– W naszych czasach nie ma zakazu zawierania małżeństw, jednak według statystyk – jest ich coraz mniej. Mamy za to więcej rozwodów oraz unieważnień małżeństw. Ta niedobra tendencja powoduje z pewnością u młodych lęk o trwałość ich miłości. Św. Walenty pokazuje nam, abyśmy nie bali się walczyć o prawdziwą miłość.

Św. Walenty wskazuje nam na krzyż Chrystusa, który jest źródłem prawdziwej definicji miłości:

– Miłość to ofiara z samego siebie na rzecz drugiego człowieka. Sam św. Walenty stracił życie, ponieważ chciał pomagać drugiemu człowiekowi. Wskazuje nam dziś na krzyż. Pokazuje, że właśnie tam jest prawdziwa miłość – cierpliwa, łaskawa, która przebacza.

Na terenie archidiecezji częstochowskiej relikwie św. Walentego znajdują się również na Jasnej Górze oraz w parafii Wniebowzięcia NMP w Mstowie.

ABK

Skip to content