„Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy” pod takim hasłem odbędzie się w tym roku Światowy Dzień Misyjny. Organizowany w przedostatnią niedzielę października inauguruje jednocześnie tydzień aktywności misyjnej.

Według danych Komisji Episkopatu Polski, w różnych krajach świata Słowo Boże głosi aktualnie 1800 polskich misjonarzy i misjonarek. Ewangelizują łącznie w 99 państwach, leżących na 5 kontynentach. Ich posługa to kształtowanie współodpowiedzialności za wspólnotę Kościoła przez głoszenie tym, którzy Chrystusa jeszcze nie znają. Jak tłumaczy przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, bp Jerzy Mazur – Światowy Dzień Misyjny, a także przeżywany od 24 października Tydzień Misyjny to czas, który uwrażliwiać ma każdego z nas na słowa samego Jezusa Chrystusa:

– Słowa: „Idźcie i głoście. Idźcie i czyńcie uczniami” są nadal aktualne. Jesteśmy Kościołem, który z natury jest misyjnym – posłanym do narodów. Wszyscy potrzebujemy tego duszpasterskiego i misyjnego nawrócenia.

O tym, że misje odnawiają Kościół mówił również św. Jan Paweł II, apelując jednocześnie o modlitwę za realizowane w tej dziedzinie dzieła. Jak dodaje bp Jerzy Mazur – współczesny świat potrzebuje przede wszystkim misjonarzy nadziei:

– Aby zostać misjonarzem nadziei i nieść radość innym, trzeba spotykać się z Chrystusem. Jeżeli doświadczymy miłości Boga, rozpoznajemy Jego obecność wśród nas, tą radością powinniśmy się dzielić.

Posługa misyjna to ewangelizacja tych, którzy Boga nie zdążyli jeszcze poznać. – To również wyjątkowy czas dla samych misjonarzy – mówi ks. Marek Woldan, który przez ponad 20 lat głosił Słowo Boże m.in. w Papui i Nowej Gwinei:

– To były lata niezwykłe. Wiele się nauczyłem i wspominam ten czas bardzo dobrze. Pierwsi misjonarze posługiwali na tym terenie w latach 60. ubiegłego stulecia. Obecnie nie ma już w Papui miejsca, gdzie nie dotarła Dobra Nowina. 90% mieszkańców to już chrześcijanie. Oni po prostu chłonęli Ewangelię.

Światowy Dzień Misyjny obchodzony jest od 1926 roku. Instytucją wspierającą misjonarzy oraz ich podopiecznych są Papieskie Dzieła Misyjne, założone w celu budzenia świadomości misyjnej wśród dorosłych, młodzieży, dzieci oraz duchowieństwa.

Papieskie Dzieła Misyjne przygotowują też materiały liturgiczne, które przybliżają ideę całego Tygodnia Misyjnego.

ABK

Skip to content