Fot. Radio Fiat

Święta Bożego Narodzenia to jedne z najważniejszych dni w Liturgii Kościoła katolickiego. Na świat przychodzi Zbawiciel, który wybawił nas od grzechu i dał możliwość wiecznego radowania się w Królestwie Niebieskim. W tym roku, ze względu na pandemię, świętowanie Narodzenia Pańskiego odbędzie się z uwzględnieniem restrykcji sanitarnych. Sprawdziliśmy, jak sytuacja wyglądać będzie na Jasnej Górze.

– Święta będziemy celebrować równie uroczyście i podniośle, jak w latach poprzednich – mówi przeor jasnogórskiego klasztoru o. Samuel Pacholski.

– Niezależnie od okoliczności Święta Bożego Narodzenia zasługują na podkreślenie, że Chrystus (który przychodzi w naturze ludzkiej) jest tym, który przychodzi najuboższy do ubogich. Przychodzi, aby ubogacić nas swoim ubóstwem. Te słowa w Ewangelii brzmią paradoksalnie, ponieważ jak można „ubogacić ubóstwem”? Dla nas ludzi nie jest to możliwe. Chrystus dzieli się swoim ubóstwem, czyli całym zaufaniem, które otrzymał od Ojca. Może brzmi to podniośle, ale uważam, że w tym roku (szczególnie z uwagi na panującą sytuację) takie przesłanie jest potrzebne. Święta Bożego Narodzenia przypominają nam, że nie jesteśmy sami, a z Bogiem możemy wszystko.

Od momentu wprowadzenia sytuacji epidemicznej w kraju paulini robią wszystko co możliwe, aby pielgrzymi czuli się w sanktuarium bezpiecznie. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia podjęli też szczególną inicjatywę wsparcia ubogich poprzez przygotowanie paczek żywnościowych. Wszystkich wiernych o. Samuel Pacholski zaprasza natomiast do wspólnej modlitwy podczas Pasterki, która z uwagi na obowiązek zachowania reżimu sanitarnego, zostanie odprawiona dwukrotnie o godz. 21.30 oraz o 24.00.

– Na godz. 21.30 zapraszamy przede wszystkim rodziny z małymi dziećmi. Obie Pasterki celebrowane będą w bazylice jasnogórskiej. Zapraszamy też do duchowego uczestnictwa w Liturgii Kościoła. W pierwszy oraz drugi dzień Świąt na Jasnej Górze odprawiane będą dodatkowe Msze św., odprawiane praktycznie co godzinę. Dodatkowo będzie można zobaczyć nasze szopki, również tę z żywymi zwierzętami.

Dla tych, którzy nie będą mogli fizycznie uczestniczyć w Eucharystii, przygotowane zostaną transmisje radiowe, telewizyjne oraz internetowe.

Harmonogram codziennych i świątecznych Eucharystii dostępny jest na stronie www.jasnagora.com w zakładce ‘plan dnia’.

Przypomnijmy też, że aktualne ograniczenia liczby wiernych na Jasnej Górze wynoszą: w Kaplicy Matki Bożej 27 osób, w Bazylice 70 osób, w Kaplicy Sakramentu Pokuty 15 osób.

ABK

Skip to content