Wysłannicy Boga na ziemi, którzy strzegą ludzi przed złem – 2 października Aniołowie Stróżowie obchodzą swoje święto. Modlimy się do nich w czasie Pacierza, prosząc o opiekę i rady w życiu codziennym.

Jak tłumaczy abp Wacław Depo – aniołowie to prawdziwe byty powołane przez Boga do wypełniania Jego woli:

– Świat aniołów to realność bytowa istot stworzonych w celu pomocy naszego Zbawienia. Tak objawia nam to Pismo Święte – zwłaszcza autor Listu do Hebrajczyków, który pokazuje nam ich funkcje. Pan Bóg dał człowiekowi anioła, aby chronić go przed złem. Aniołowie chodzą z nami po różnych wyzwaniach po to, aby nam pomóc.

O tym, że Aniołowie Stróżowie to wyjątkowi przyjaciele człowieka mówi również s. Iwona ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów:

– Anioł Stróż to ktoś, kogo każdy z nas otrzymał od Pana Boga jako dar. Aniołowie Stróżowie to są Ci, którzy towarzyszą nam od samego poczęcia aż do niebieskich bram. Są przy nas każdego dnia.

Pierwsze wzmianki o kulcie aniołów pojawiły się u św. Justyna (+ ok. 165) w jego pierwszej Apologii. Osobne święto aniołów pojawiło się natomiast w XV w. na Półwyspie Iberyjskim, zwłaszcza na terenie Hiszpanii oraz Francji. W roku 1608 Paweł V pozwolił na obchodzenie święta w pierwszy dzień zwykły po św. Michale. Na stałe do kalendarza liturgicznego wprowadził je Klemens X w 1670 roku. Żywą wiarą w Aniołów Stróżów wyróżniał się m.in. bł. Jan XXIII, który jeszcze jako nuncjusz apostolski przed każdym ważnym spotkaniem prosił swego Anioła Stróża o pomyślny przebieg rozmowy i jej dobre owoce.

ABK

Skip to content