Święto dziennikarzy – 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

abp Wacław Depo w Archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie/fot. archiwum Radia Fiat

24 stycznia Kościół wspomina św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy. To także Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, w tym roku obchodzony po raz 55.

W rozmowie z Radiem Fiat, abp Wacław Depo – przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, odniósł się do orędzia papieża Franciszka skierowanego na tę okazję:

-Ojciec Święty zadał nam zadanie “Chodźcie, i zobaczycie”, czyli doświadczenie spotkania z Chrystusem, czyli doświadczenie spotkania z Chrystusem, po to żeby później żyć na jego styl. A to oznacza, żeby docierać do ludzi takimi, jakimi są i gdzie są, gdzie przebywają, tak na wzór tego fragmentu Ewangelii św. Jana.

Środki masowego przekazu odgrywają szczególną rolę w Kościele, szczególnie podczas pandemii. Pozwalają na duchowe uczestnictwo w nabożeństwach. Jak według abp. Depo media powinny spełniać swoją misję?

-Myślę, że mają one zadanie, które bez Bożej pomocy nie jest do zrealizowania: one muszą służyć prawdzie. I dopiero prawda jest fundamentem jedności i komunikacji międzyludzkiej. Po to, żeby wzrastać, a nie po to, żeby pokonywać przeciwnika takim czy innym argumentem, sposobem przechwytywania kogoś na swoją stronę. Bez tego, co jest odniesieniem do życia i co jest zgodne z prawdą. Dlatego świadectwo wiary chrześcijańskiej jest również nam zadane dla wszystkich, którzy głoszą Słowo Boże, jak również dla tych, którzy służą prawdzie poprzez media.

Podczas wizyty w Radiu Fiat, obecną kondycję mediów komentował także Zdzisław Sowiński, zasłużony dla Częstochowy oraz Jasnej Góry dziennikarz, filmowiec i artysta fotografik:

-To jest olbrzymia siła, siła porażająca, która w bardzo dużym procencie jest wykorzystywana tak, jak nie powinna. Omija się prawdę, buduje się nieprawdę, albo kłamiąc mówi się, że jest to prawda. Oczywiście, że w mediach w większości pracują wspaniali dziennikarze. Ale to jest odpowiedni dzień, żeby się zatrzymać, pomyśleć i zachować godność tego zawodu.

Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu ustanowiony został przez papieża Piusa XI w roku 1923 i od tego czasu obchodzony jest, przede wszystkim przez media katolickie, na całym świecie.

JS

Skip to content