„ (…) Ty jesteś Piotr i na tej Skale zbuduję Kościół mój (…). I tobie dam klucze królestwa niebieskiego (…)” (Mt 16, 18-19). 22 lutego Kościół przeżywa Święto Katedry św. Piotra Apostoła. To szczególne przypomnienie istotnej roli Stolicy Piotrowej w budowaniu jedności chrześcijan.

Do 1969 roku Kościół łaciński obchodził dwa święta związane ze Stolicą Piotrową: Katedry św. Piotra w Rzymie oraz Katedry św. Piotra w Antiochii. Po reformie liturgii święta zostały połączone w jedno pod wspólną nazwą: Katedry św. Piotra. – Jest to dziękczynienie Panu Bogu, że w darze Kościoła istnieje sukcesja apostolska – wyjaśnia abp Wacław Depo:

– Święto Katedry św. Piotra Apostoła pokazuje nam nie tyle miejsce (katedra to krzesło, np. w katerze/świątyni jest to miejsce, w którym zasiada biskup), ile dziękczynienie Bogu, że w darze Kościoła jest konkretna osoba. Tak, jak każdy papież jest Piotrem naszych czasów, biskup uczestniczy w sukcesji „łańcucha wyciągniętych rąk”, które dotykają jednego z apostołów.

Metropolita częstochowski dodaje również, że spełnienie się Piotrowego prymatu wymaga od nas modlitwy oraz wiary w Kościół:

– Nie możemy powiedzieć, że św. Piotr utwierdzony jest wiarą z samego siebie. Wiara, że Kościół modli się za niego, wpisana jest w tajemnicę Kościoła. Tak, jak Jezus modlił i modli się za Piotra naszych czasów, tak my włączamy się w tę modlitwę m.in. poprzez takie święta jak Święto Katedry św. Piotra.

Zważając na sukcesję apostolską oraz patrząc na katedrę umiejscowioną w świątyni, pamiętajmy w modlitwach o wszystkich pasterzach Kościoła. Zawierzajmy ich w modlitwie Najświętszej Maryi Pannie, aby błogosławiła posłudze duszpasterskiej na kolejne lata.

ABK

Skip to content