Już po raz dwunasty odbyło się na Jasnej Górze Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast. W dniu swojego święta kobiety, niezależnie od wieku, spotkały się w Kaplicy Matki Bożej, aby modlić się o umiejętność pełnienia woli Bożej na wzór Maryi i o jak najlepsze realizowanie kobiecego powołania. Wśród uczestniczek spotkania były m. in. europoseł Jadwiga Wiśniewska oraz poseł Lidia Burzyńska. Głównym punktem spotkania w ramach Dnia Kobiet była Msza św., której przewodniczył bp Andrzej Przybylski:
– Przede wszystkim taki dzień skłania nas do tego, żeby oprócz wszystkich cnót Maryi, zasług Maryi, przypomnieć sobie o jej kobiecości. Zresztą sam Jezus nam to pokazuje. Będę mówił o dwóch bardzo ważnych wydarzeniach w Ewangelii: o pierwszym cudzie w Kanie Galilejskiej, potem Męce Pana Jezusa. W obu tych sytuacjach Pan Jezus mówi do swojej Matki nie per Matko, tylko kobieto i chce nam coś ważnego powiedzieć: ze Maryja jest kobietą, nową Ewą i dlatego od niej wszystkie kobiety mają czerpać siłę, mądrość, ale też wiedzę co to znaczy być piękną kobietą. Bo na pewno wszystkie kobiety są stworzone do piękna, ale nad tym pięknem według jakiegoś wzoru muszą pracować. A gdzie można uzyskać lepszy wzór kobiecości jak nie u niej, u Matki Jezusa?
W wygłoszonej homilii bp Przybylski zwrócił uwagę na wyjątkowość najważniejszej z kobiet w historii, Maryi. Zaznaczył również, że przez to, ilu ludzi wyprosiło u Maryi uzdrowienie czy ratunek dla swoich rodzin, jest ona najbardziej wpływową kobietą na świecie. Przestrzegał również, że w obecnych czasach toczy się duchowa walka o duszę kobiety.
Na zakończenie Eucharystii odmówiony został Akt Zawierzenie Maryi Królowej Polski niewiast różnych stanów i zawodów. Do sprawowania Mszy św. został użyty, specjalnie wyjęty na tę okazję z jasnogórskiego skarbca, kielich mszalny nazwany „Kielichem Życia i Przemiany”. 3 maja 1982 r., delegacje kobiet polskich złożyły go Jasnogórskiej Pani jako wotum dziękczynienia za Jej 600-letnią opiekę nad Polskim Narodem i z prośbą o przemianę życia Polaków.
Po Mszy św., w Kaplicy Różańcowej, odbyło się okolicznościowe spotkanie. Pierwszą prelekcję wygłosiła Małgorzata Nawrocka, pisarka, dziennikarka, autorka książek, scenariuszy teatralnych i szkolnych podręczników, która cieszyła się, że w tak wyjątkowym dniu może być obecna u Najpiękniejszej z Niewiast:
– Jest to wzruszające dla mnie podwójnie, bo mogę u niej dzisiaj być, a po drugie w roli gościa, który może coś z siebie dać innym jako prelegent. Bardzo wspaniały, piękny dzień. Cieszę się tym spotkaniem. Będziemy rozmawiać o wartościach, ale postaram się powiedzieć też trochę o kulturze.
W trakcie spotkania wystąpiła również Jadwiga Wiśniewska, polska polityk, pedagog, deputowana do Parlamentu Europejskiego, która mówiła m. in. o coraz lepszej sytuacji kobiet w naszym kraju:
– Tutaj na Jasnej Górze jest najpiękniejsze miejsce jakie znam, żeby świętować Dzień Kobiet. To tutaj Matce Bożej zawierzamy nasze troski i smutki, ale też dziękujemy za radości i szczęścia. W Dniu Kobiet przyjść do Najpiękniejszej z Kobiet, to wyjątkowe obchodzenie tego święta. Kobiety polskie to kobiety silne, dumne, realizują swoje pasje w biznesie, w edukacji czy w polityce. Polska to jest kraj wolnych i dumnych kobiet.
Wieczór zakończył się udział w Apelu Jasnogórskim. Organizatorami spotkania byli Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze.

ZD

Skip to content