Matka Boża Fatimska/fot. ekai.pl Fiat

„Odmawiajcie codziennie różaniec, aby wyprosić pokój dla świata” – Matka Boża skierowała te słowa do trójki pastuszków podczas objawień w 1917 roku. Pierwsze z nich dokonało się 13 maja. Kolejne z następnych miesiącach. Orędzie Maryi aktualne jest do dziś, a Kościół katolicki przypomina o nim szczególnie podczas Święta Matki Bożej Fatimskiej.

Podczas objawień „Jasna Pani z Nieba” zapewniła dzieci, że przyszła upomnieć ludzkość, aby ta: „(…) zmieniała życie i nie zasmucała Boga ciężkimi grzechami”. Poprosiła o codzienne odmawianie różańca oraz gorliwą modlitwę za ateistów. Objawienia trwały przez kilka miesięcy. Ostatnie, szóste, dokonało się 13 października. Mimo deszczu i zimna w dolinie zgromadziło się 70 tys. ludzi oczekujących na cud. – Warto czerpać ze wskazówek i zachęt przekazanych nam przez Maryję – mówi bp Andrzej Przybylski:

– Mówimy, że wydarzenia z 1917 roku, czyli objawienia Matki Bożej pastuszkom to pewna tajemnica. W takim znaczeniu, że coś się zaczęło i nadal trwa. Całe orędzie Matki Bożej nie miało bowiem charakteru tymczasowego. Jej prośbę o modlitwę i przyjęcie pokuty za grzeszników mamy po prostu realizować.

W chwili objawień Łucja de Santos miała 10 lat, Franciszek Marto 9, a jego siostra Hiacynta 7. Z Matką Bożą mogła rozmawiać jedynie najstarsza dziewczynka. Pytanie budzi jednak fakt, dlaczego Maryja ukazała się akurat ubogim pastuszkom:

– Myślę, że jest to bardzo ewangeliczne. Pan Jezus zawsze wybierał małych i prostych. Św. Paweł mówił, że te wszystkie prawdy zakryte są przed mądrymi, ponieważ to ludzie prości są pełni ufności i otwartości – zwłaszcza dzieci.

Z objawieniami wiążą się tzw. trzy tajemnice fatimskie. Pierwsze dwie ujawniono już kilkadziesiąt lat temu, natomiast ostatnią św. Jan Paweł II przedstawił światu w maju 2000 roku. Ojciec Święty wielokrotnie podkreślał, że opiece Matki Bożej z Fatimy zawdzięcza uratowanie podczas zamachu dokonanego na jego życie właśnie 13 maja 1981 roku.

ABK

Skip to content