Świętowanie Jubileuszu 300-lecia Koronacji na wielkiej scenie

Z okazji 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, w sobotnie popołudnie na szczycie odbędzie się koncert jubileuszowy „Jasna Góra – Polska Kana”. Rozpocznie się wspólnym śpiewem wszystkich uczestników koncertu. Nie ma to być jedynie widowisko, ale wspólne świętowanie, mówi Marcin Pospieszalski, kompozytor:
– Ponieważ koncert zacznie się w godzinie apelu – zaśpiewamy go wspólnie. Najpierw będzie fanfara, Bogurodzica i śpiew apelu z towarzyszeniem wielkiej orkiestry, stuosobowego chóru i – mam nadzieję – dodatkowym kilkutysięcznym chórem współuczestników koncertu. Będą oczywiście fragmenty wykonywane przez samych artystów na scenie, ale zaśpiewamy również „Z dawna Polski Tyś Królową”, „Maria Regina Mundi” i parę innych pieśni, które wszyscy znają.
Na scenie nie zabraknie wielu wspaniałych wykonawców, jak Krzysztof Cugowski czy zespół New Life’m, jednak nie to jest dla kompozytora najważniejsze:
– Wielu wykonawców bardzo chciało wziąć udział w koncercie, ponieważ mają osobistą relację z Matką Bożą Częstochowską i Jasną Górą. Będą znakomici wykonawcy, jednak myślę, że najważniejszymi wykonawcami będą ci, którzy powiedzą świadectwa. Są to ludzie, którzy na Jasnej Górze doznali umocnienia, uzdrowienia czy przemiany życia. Te skromne minutowe świadectwa będą ważniejsze niż widowisko, efekty świetlne i inne atrakcje wizualne.
Scena budowana na szczycie robi wrażenie. Jest to jedna z największych scen, jakie kiedykolwiek rozmieszczone były w mieście. Okala ją złoto-czarna imitacja ramy obrazu. Pospieszalski interpretuje tę scenografię:
– Pamiętamy o tym, że kiedyś same ramy podróżowały bez obrazu. Być może nawiązuje to do tego wydarzenia. – zastanawia się Pospieszalski. – Podczas koncertu wspomnimy o najważniejszych wydarzeniach z historii Jasnej Góry. Nie wszystko zmieściło się w scenariuszu, tak jak ta peregrynacja pustych ram, która jest bardzo istotna. Będą jednak punkty stałe w opowieściach o Jasnej Górze.
Nie zabraknie odniesienia do dzieła „Victoria Częstochowska”, które w 2005 roku wystawione było z okazji 350-lecia obrony Jasnej Góry. Kompozytorem muzyki do niego był również Marcin Pospieszalski:
– Bardzo inspirowaliśmy się poprzednim widowiskiem. Pewne fragmenty niemalże zostaną powtórzone muzycznie. Skorzystałem z paru fragmentów, m.in. ze sceny oblężenia z okrzykami chóru i głośną orkiestrą – mówi kompozytor.
Widowisko pt. „Jasna Góra – Polska Kana” będzie ucztą nie tylko dla ucha, ale także dla oka. Pospieszalski podkreślał, że to ma być wspólne wspominanie dnia koronacji i określenie jego znaczenia dla każdego Polaka.

KN

Skip to content