Oktawa Wielkanocy/fot. ekai.pl

Cud Zmartwychwstania Pańskiego dokonał się w niedzielę nad ranem. Zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią celebrowane jest przez kolejne osiem dni. Oktawa Wielkanocna to czas radości Zbawienia, nadziei oraz wiary w Miłosierdzie Boże. W tym roku trwać będzie do 11 kwietnia.

W Kościele katolickim Wielkanoc uważana jest za święto najważniejsze i jednocześnie najdawniejsze. Apostołowie obchodzili je w tym samym czasie, kiedy Żydzi Paschę, gdyż Zmartwychwstanie Jezusa dokonało się w dzień po tej uroczystości. – Zmartwychwstanie Jezusa stanowi fundament naszej wiary, który nadaje sens całemu życiu – mówi bp senior Antoni Długosz:

– Wielkanoc to największe święto, dlatego przygotowujemy się do niego aż przez 6 tygodni Wielkiego Postu. Aby jeszcze bardziej uświadomić sobie prawdę, że Jezus jest Bogiem, do następnej niedzieli obchodzimy tzw. Oktawę. To 8 dni, podczas których przypominamy ciągłe spotkania Chrystusa z ludźmi. Podkreślamy, że Jezus spotykał się z różnymi osobami, które następnie dzieliły się z innymi świadectwem swojej wiary.

Swoim zmartwychwstaniem Jezus potwierdził, że jest prawdziwym Mesjaszem, Synem Bożym. Każdy z dni Oktawy Wielkanocy ma rangę uroczystości – dodaje ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej.

– W tekstach liturgicznych, zwłaszcza mszalnych możemy usłyszeć o Zmartwychwstaniu Pańskim. Uroczystość Zmartwychwstania jest dla nas świętem tak wielkim, że trwa nieprzerwanie przez kolejne 8 dni.

Warto wspomnieć, że 9 kwietnia z racji Oktawy nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Kilkudniowy, szczególny czas radości ze Zmartwychwstania Pańskiego to również możliwość otrzymania odpustu. W tym celu należy być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię św. oraz zmówić modlitwę w intencjach Ojca Świętego.

Oktawa Wielkanocy zakończy się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 11 kwietnia.

ABK

Skip to content