6 grudnia obchodzimy w Kościele liturgiczne wspomnienie świętego Mikołaja. Biskup Mikołaj z Miry, który żył na przełomie III i IV wieku, zasłynął przede wszystkim bezinteresowną pomocą, którą niósł ubogim.

– Święty Mikołaj jest patronem dobroczynności – mówi ks. dr Mikołaj Węgrzyn, duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji częstochowskiej:

– Patron tego, że ludzie mogą zauważać potrzeby drugiego człowieka, ich biedy i problemy i wychodzić im naprzeciw w tych ich trudnościach, bo właśnie do tego nas św. Mikołaj prowadzi. Niekoniecznie to są słodycze, czy wymyślne prezenty, ale właśnie to bycie dla drugiego człowieka. A oprócz tego św. Mikołaj nie wiem czy wszyscy pamiętają to nie tylko patron dobroczynności, ale wielki obrońca prawdy o Trójcy Świętej, o Bogu w Trójcy Świętej jedynym.

Przede wszystkim św. Mikołaj zasłynął ze swojej bezinteresownej pomocy, którą niósł potrzebującym. Swój majątek rozdawał biednym. Zwyczaj rozdawania prezentów został zapoczątkowany tak naprawdę w XIII wieku, kiedy to w szkołach pod patronatem św. Mikołaja rozdawano stypendia i zapomogi. – Prawdziwym szczęściem jest dawanie czegoś od siebie – mówi warszawski biskup pomocniczy Michał Janocha:

– Są dwa szczęście w życiu. Jedno małe, drugie wielkie. Szczęście małe być szczęśliwym, szczęście wielkie uszczęśliwiać innych. Myślę, że to motto, które dostałem zapisane w książce mogłoby być mottem św. Mikołaja. Oby mogło być również dla nas światłem nie tylko w okresie Bożego Narodzenia.

Postać św. Mikołaja szczególnie dobrze znana jest dzieciom. Wiedzą one, że Mikołaj przynosi prezenty grzecznym i rózgi niegrzecznym. Co jeszcze wiadomo o Mikołaju? Możecie sprawdzić na stronie Radia Fiat jak odpowiadały dzieci.

Św. Mikołaj zmarł 6 grudnia między 345, a 352 rokiem. Jego ciało zostało pochowane w Mirze, a w 1087 roku zostało przewiezione do włoskiego miasta Bari. Na pamiątkę dnia śmierci św. Mikołaja, obchodzone jest właśnie jego wspomnienie.

Skip to content