Świętymi bądźcie nie tylko w Dzień Papieski

papież

Dziś 16 października, wielu mówi Dzień Papieski. My jednak korygujemy te informacje. Na pytania odpowie ks. Andrzej Kuliberda – wikariusz biskupi ds. duszpasterskich. Szczęść Boże! Księże, to co z tym 16-tym? Dlaczego chcemy to skorygować?

16 października to bardzo ważna data dla nas wszystkich, bo wtedy na stolice Piotrową został wybrany nasz wielki rodak – Karol Wojtyła. Nie dziwimy się, że skoro mamy takiego wielkiego Polaka, Sejm Rzeczypospolitej swego czasu ustanowił ten dzień Dniem Papieża. Oprócz tego wymiaru świeckiego hołdu jaki się należy Ojcu świętemu Janowi Pawłowi II, mamy takie kościelne inicjatywy, które trzeba zauważyć. Chociażby Dzień Papieski.

Przeżywaliśmy go w ubiegłą niedzielę, pod hasłem „ Świętymi bądźcie”.

Tak, to już XIV Dzień Papieski. Inicjatywa tego dnia powstała za czasów kiedy Jan Paweł II żył. Konferencja Episkopatu Polski ustanowiła ten dzień jako dzień łączności z Papieżem, aby przybliżyć jego nauczanie i upamiętnić jego nauczanie. Tegoroczne hasło przypomina nam, że Jan Paweł II nas do tej świętości przez całe swoje życie wzywał i dawał swoje świadectwo. Tego dnia jest jeszcze konkretna inicjatywa budowania żywego pomnika, jakim jest dzieło Fundacja III Tysiąclecia.

Dzień Papieski nie jest jednak wspomnieniem liturgicznym. Kiedy więc ono przypada?

Musimy mocno pokreślić, że dla nas ludzi wierzących rytmem życia Kościoła jest liturgia. Po beatyfikacji, a tym bardziej po kanonizacji w Kościele zostało ustalone konkretne wspomnienie św. Jana Pawła II. Przypada ono 22. października, a więc w dzień kiedy papież zainaugurował swój pontyfikat w 1978 roku. W naszych działaniach duszpasterskich powinniśmy bardziej zauważyć ten dzień i akcentować go.

Przywołał ksiądz działania duszpasterskie. W jaki sposób więc mówić o Papieżu młodemu pokoleniu?

Myślę, że na różne sposoby można mówić o Papieżu, jednak przede wszystkim powinniśmy pamiętać o zasadzie, że słowa pouczają, a przykłady pociągają. Jeśli jakiś nauczyciel wiary chce pokazać cokolwiek z życia Ojca Świętego to najpierw powinien sam to realizować. Kiedy Papież w liście skierowanym do Kościoła przypomina nam, że pierwszym, niezbywalnym obowiązkiem jest powołanie do świętości, bez względu na to co robimy w Kościele, to my musimy teraz to przełożyć na życie. Zaczynamy od płaszczyzny nauczania, a później pokazujemy, że jest możliwa do realizacji.

Czy są jakieś obchody w naszej archidiecezji na wspomnienie liturgiczne 22 października?

Mieliśmy tak dużo inicjatyw zewnętrznych, akademii. Ciągle dostaje zaproszenia na różne wydarzenia, nie tylko te o charakterze kościelnym, ale i świeckim, nawet w mojej rodzinnej miejscowości.. To może w dniu 22 października zaprośmy się wszyscy do tego, aby wziąć udział w Eucharystii. Od tego trzeba zacząć, budować tę świadomość, że jeśli kochamy Papieża, chcemy prosić o jego orędownictwo czy naśladować go to najpierw weźmy udział w liturgii.

Wspomniał ksiądz o obchodach w swoich rodzinnych stronach. Zdradzi nam ksiądz szczegóły wydarzenia?

Na zaproszenie księdza proboszcza z rodzinnej parafii pojawiłem się w mojej miejscowości. Sprawowałem tam Eucharystie i głosiłem słowo. Tak się złożyło, że u mnie szkoły noszą nazwy św. Jana Pawła II. Nie mogło się obyć więc bez moich gratulacji. Później podziwiałem występ artytsytyczny młodzieży. Później złożono kwaity przed kościołem w Kamieńsku. Była również ciekawa inicjatywa, nie pierwsza u ks. Mariusza, wikariusza, aby w Dniu Papieskim po mszy świętej rozprowadzać kremówki, prosto z Wadowic. Cieszyły się duzym zainteresowaniem. Po tej Mszy, którewj przewodniczyłem, rozprowadzono ich 14000. pieniądz zebrane z tego tytułu są dla młodych, na ich kolejny wyjazd formacyjny do Zakopanego w Ferie. Pokazuje to, że można połączyć wydarzenia z dobrymi inicjatywami. W takim kontekście idea świętości została przełozona na praktyke życia. Mam nadzieję, że za rok znów będą kremówki.

Na koniec proszę o wspomnienie z Janem Pawłem II.

Kiedy 20 lat temu trafiłem jako neoprezbiter do parafii św. Tadeusza w Częstochowie i przyszła I komunia św. dzieci Siostra katechetka Cecylia, wpadła na szalony pomysł, aby dzieci na rocznice pojechały do Papieża. Szalone, ale udało się z dziećmi w strojach komunijnych wybrać się na pielgrzymkę do Rzymu. Mieliśmy osobiste spotkania z Janem Pawłem II. Mam do dziś wiele zdjęć kiedy jesteśmy bardzo blisko, kiedy podaje rękę Papieżowi. Kolejne doświadczenie, kiedy Ojciec Święty był już w podeszłym wieku, miałem możliwość z bliska patrzeć na jego cierpienie. Gdzieś w sercu pytałem się o tę tajemnicę. To doświadczenie mocno zapadło w moje serce. Dziś cieszymy się udziałem Jana Pawła II w chwale świętych.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content