W sobotę 28 października w Bazylice Archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie odbyło się Sympozjum naukowe z okazji jubileuszu 100-lecia parafii.

Wydarzenie rozpoczęło się od występu chóru Cantate Deo pod dyrekcją Włodzimierza Krawczyńskiego, po którym administrator parafii ks. prał. Stanisław Gębka powitał uczestników sympozjum. W wydarzeniu wziął udział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Sympozjum rozpoczęło się od wykładu ks dr. Jacka Kapuścińskiego, dyrektora Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej. Mówił on o „Okolicznościach powstania parafii Świętej Rodziny w Częstochowie”. Powołanie parafii przypadło na lata I wojny światowej.

W 1917 roku w gazecie opublikowano dekret bp Stanisława Zdzitowieckiego. Zdecydował się na ryzyko i bez zgody władz na powołanie nowej parafii w Częstochowie. Dekretu tego nie można znaleźć, nie ma go w żadnych archiwach. Wiemy, że nową parafię wydzielono z parafii św. Zygmunta – mówił ks. dr Jacek Kapuściński.

Następny wykład wygłosił ks. dr hab. Marian Duda, były proboszcz bazyliki archikatedralnej oraz dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego w latach 2007-2017. W prelekcji p.t. „Proboszczowie parafii w latach 1917-2017” przedstawił biografie wszystkich proboszczów parafii. Byli nimi: ks. inf. Bolesław Wróblewski (proboszcz w latach 1917-1951), ks. prał. Józef Chwistecki (1951-1990), ks. prał. Bronisław Preder (1990-1996), ks. prał. Marian Duda (1996-2003), ks. prał. Stanisław Gębka (2003-2014). ks. prał. Jan Niziołek (2014-2017). Od kilku miesięcy administratorem parafii jest ks. Stanisław Gębka.

Bez gorliwości i zaangażowania wikariuszy pracujących w tej parafii wiele celów duchowych i materialnych stawianych sobie przez proboszczów byłoby niemożliwych do zrealizowania. W sumie w trakcie 100 lat parafii posługiwało tutaj 91 wikariuszy – mówił ks. dr hab. Marian Duda.

Trzecim prelegentem był ks. dr Jacek Reczek, proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu. Mówił on o Karcie Praw Rodziny i jej zastosowaniu do współczesności.

Pierwsze objawy destrukcji rodziny pojawiły się w latach 70., gdy kultura przekonywała, że każdy może być architektem swojego losu, a rodzina może być przeszkodą do samorealizacji siebie. Współcześnie żyjemy w społeczeństwie, w którym „ja” bierze górę nad „my”. Dominująca kultura nie rozumie małżeństwa na zawsze. Kiedyś jeden z parafian zapytał mnie „proszę księdza, czy to prawda, że jeśli wezmę ślub konkordatowy, to nie będę mógł wziąć rozwoju?”. Zanika kultura tradycyjnej rodziny – mówił ks. dr Jacek Reczek.

Po prelekcjach odbyła się prezentacja publikacji „Bazylika Archikatedralna Świętej Rodziny w Częstochowie. Album pamiątkowy na Jubileusz 100-lecia parafii” pod redakcją ks. dr. Andrzeja Kuliberdy.

Ten album powstał dzięki wielu osobom, które wsparły jego wydanie, na czele z abp., który pobłogosławił jego wydanie. Z takim błogosławieństwem musiało się udać. Nie byłoby tej publikacji bez ks. Jacka Kapuścińskiego, który kursował z archiwum do kurii z kilogramami dokumentów i ks. Mariana Dudy, który zaprosił mnie do siebie, pokazał pudła ze zdjęciami i mówił: „bierz, co zechcesz” – mówił ks. dr Andrzej Kuliberda.

Przed obchodami jubileuszu parafii wierni uczestniczyli w Misjach świętych, które poprowadzili redemptoryści – o. Andrzej Zając i o. Jerzy Krupa. W niedzielę 29 października w bazylice zostanie odprawiona Msza św. Jubileuszowa pod przewodnictwem abp. Wacława Depo. Początek Eucharystii o 12:00. Będzie ona transmitowana w Radiu FIAT.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content