Festiwal Mocy, odbywający się w archidiecezji przemyskiej w dniach od 20 do 22 września w miejscowości Miejsce Piastowe, zgromadził kilka tysięcy młodych ludzi.

Wydarzenie odbywa się co roku, w jego organizację zaangażowani są między innymi księża michalici oraz salezjanie. Odpowiedzialnym za całe wydarzenie jest ks. Jarosław Witkowski SCMA, dyrektor Fundacji Michalickiego Stowarzyszenia Młodzieży:

– To jest festiwal, który ma nas prowadzić do Pana Jezusa. Chodzi nam o to, żebyśmy się spotykali na płaszczyźnie wiary a wspólnota wytwarza dużo takiej pozytywnej energii.

Jak wygląda festiwalowy dzień? Ks. Jarosław podkreśla, że zaczyna się wcześnie:

– Zaczęliśmy modlitwą od jutrzni, następnie mamy spotkanie z influencerami, księdzem Sebastianem Koseckim i księdzem Sebastianem Picurem, następnie mamy bieg 1815 m, czyli rok urodzin księdza Jana Bosko. Wieczorem już są koncerty, Kamil Bednarek i Wieczny. Centralnym wydarzeniem o godzinie 17:00 jest Msza Święta, której przewodniczył będzie ksiądz biskup Artur Ważny.

Oliwia Stańda, koordynator wolontariatu oraz logistyki, nadzoruje pracę wszystkich wolontariuszy odpowiedzialnych za poszczególne sekcje:

– Mamy wielu wolontariuszy, 113 na ten moment zapisanych, którzy pomagają we wszystkim, przygotowują posiłki, przygotowują też pracę w grupach, pomagają logistycznie, sprzątają. Wszystko przez naszych wolontariuszy jest tutaj przygotowane na placu.

W festiwalu wzięła udział młodzież z całej Polski:

– Przyjechałam tutaj, żeby zawiązać nowe znajomości i poznać wielu ludzi, bo tak na prawdę na takich właśnie festiwalach możemy się też dużo nauczyć o Panu Bogu, możemy po prostu poczuć go w swoim sercu i możemy się wczuć w te koncerty i w to wszystko. Bardzo podobnie jest jak na oazie, że jest dużo wspaniałych ludzi. Każdemu na prawdę polecam, żeby przyjechać. Jest wspaniale. Bardzo mi się tutaj podoba i bardzo mnie cieszy, że zbieramy się wszyscy, i razem możemy wielbić Pana Boga.

Na wydarzenie zaproszono wielu gości, jednym z nich był ks. Sebastian Kosecki z archidiecezji częstochowskiej:

– Aktualnie pracuję na parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu i na tej parafii jestem odpowiedzialny za głównie duszpasterstwo dzieci i młodzieży, więc prowadzę Liturgiczną Służbę Ołtarza, prowadzę Ruch Światło – Życie, prowadzę także Szkołę Nowej Ewangelizacji. Najbardziej podstawowe, to już jest oczywiste, że jak każdy ksiądz sprawuje Eucharystię, chodzi do chorych czy spowiada. Myślę, że bardzo ważnym jest, działając na TikToku i będąc księdzem mieć na uwadze to, że to jest narzędzie a nie istota, to znaczy moją pierwszą posługą jest bycie na parafii to co tam robię, to co tam działam. Z tym się też wiąże praca w szkole, więc to musi być pierwsze a TikTok jest narzędziem.

Ksiądz Sebastian jest znany ze swojej działalności na TikToku:

– Dla mnie to tak na prawdę jest nie tyle co medium społecznościowe, co narzędzie. Zawsze patrzę na to, jako narzędzie dotarcia do młodego człowieka, do którego nie da się dotrzeć w inny sposób. Często są tam młodzi ludzie, którzy nie chodzą do kościoła niestety, którzy nie chodzą na religię, którzy nie będą mieli okazji spotkać zarówno księdza jak i świeckiego ewangelizatora a tu jest taka przestrzeń, dlatego wszedłem właśnie na tego TikToka, tak do tego podchodzę i także myślę, że Pan Bóg też jakoś przez to działa, skoro są owoce w postaci tego, że ktoś zaczął chodzić częściej do kościoła, modlić się, spowiadać.

Efektem pracy na TikToku, są wydarzenia katolickie – mówi ksiądz Sebastian Picur, tiktoker, wikariusz parafii pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa w Łańcucie:

– Owoce pracy na TikToku to wydarzenie na którym jestem, ponieważ do tych ludzi przez internet docieram, oni też są zaproszeni tutaj przez internet, tutaj przyjeżdżają i to jest zawsze okazja, żeby z internetu, co jest też dla mnie bardzo ważne, przejść do spotkania w świecie realnym, rzeczywistym. Także ta Msza Święta, na którą są zapraszani, sakramenty, ktoś przez internet zdobywa większe zaufanie do kapłana i później przychodzi na przykład do spowiedzi, po jakąś radę duchową. To jest piękne!

Czym zajmują się księża na TikToku?

– Nagrywanie różnych filmików, przede wszystkim odpowiadanie na pytania ludzi, na te różne problemy, zagadnienia z którymi ludzie przychodzą do księdza. Mają różnych twórców i każdy może do danego twórcy skierować jakieś pytanie, ale też są pytania do księdza i to jest moja działka.

Takie wydarzenia, jak Festiwal Mocy, organizowane są w większości diecezji. Informację na ich temat można znaleźć w mediach społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram, TikTok.

Festiwal Mocy

 

Skip to content