Pielgrzymka pracowników Telekomunikacji Polskiej jest coroczną tradycją, która w tym roku przypadła na 18 maja i zgromadziła ponad 1000 osób. Tegoroczne spotkanie było szczególne, ponieważ już po raz trzydziesty zjednoczyło ludzi, którzy pracują ze sobą, ale nie mają możliwości poznać się bliżej.

W pielgrzymce wzięli udział obecni, jak i emerytowani pracownicy wraz z rodzinami z Orange Polska, EmiTel, NexoTech oraz Work Service. Obecni byli także członkowie i władze Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego Solidarność, corocznie organizującego pielgrzymkę, jednocząc tym samym pracowników. Obecny był także przewodniczący Sekcji Krajowych Pracowników Telekomunikacji NSZZ Solidarność, Jerzy Iwaszkiewicz, który wspomina historię pielgrzymek organizowanych dla pracowników ówczesnej TP SA.

– W 1990 roku zorganizowaliśmy pierwszą pielgrzymkę. Po upadku ówczesnego systemu ludziom brakowało wspólnego przebywania. Pierwszy wyjazd na Jasną Górę do Matki Bożej zorganizowaliśmy dla kilkuset osób. Z każdym rokiem było nas coraz więcej, w szczytowym momencie na Jasną Górę pojechało prawie 5 tysięcy pracujących w TP. 

Podstawową misją Telekomunikacji jest łączenie ludzi. Podczas pielgrzymki to pracownicy firmy mieli okazję do połączenia się w modlitwie. Jerzy Iwaszkiewicz, który jest także przewodniczącym komisji międzyzakładowej Solidarności w Orange Polska, opowiada o zmianach w przedsiębiorstwie, jakie zachodziły przez ostatnie lata.

– Jesteśmy dużym związkiem, niegdyś liczyliśmy ponad 17,5 tys. pracowników tylko w TP SA, której dziś kontynuatorem jest Orange Polska. Po zwolnieniach i redukcjach etatów, które trwały przez ostatnie 19 lat, pracowników jest zdecydowanie mniej – 13 tys., a związkowców ok. 2 tys. Obecnie skupiamy nasze działania na negocjacjach prawa regulaminów pracy i premiowania pracowników oraz na kwestiach socjalnych. Występujemy też w indywidualnych sprawach w obronie członków związku. Jesteśmy znani w Komisji Krajowej, opiniujemy też projekty ustaw przesyłane z rządu lub parlamentu do Komisji Krajowej – dodaje Iwaszkiewicz.

Uczestnicy sobotniej Pielgrzymki Telekomunikacji Polskiej spotkali się również podczas poczęstunku na placu przy ul. Ogrodowej w Częstochowie (tuż przy siedzibie Radia Fiat). Podczas imprezy czas umilał koncert grupy Maraton – od klasyki po rocka. Następnie zgromadzeni przeszli do bazyliki jasnogórskiej, gdzie uroczystej Mszy  św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski. Koncelebrowali o. Izydor Matuszewski oraz ks. Jarosław Sroka – wieloletni organizator pielgrzymki telekomunikacji.

Zakończeniem było oficjalne odsłonięcie pamiątkowej płyty w formie pokrywy studzienki kanalizacyjnej nieopodal wejścia do kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze.

BNO

Skip to content