To czas duchowego wsparcia i ukazania konkretnej pomocy ofiarom

Źródło fot.: Krzysztof Jędrasik/Radio Warszawa

W pierwszy piątek Wielkiego Postu, w Kościele katolickim, obchodzony jest Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego nieletnich. Z tej okazji, w parafiach całej Polski, zostaną odprawione Msze św. w intencji osób pokrzywdzonych oraz specjalne nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

O wielkim znaczeniu tego dnia i jego promocji w parafiach – mówił na poniedziałkowym spotkaniu w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski ks. Piotr Studnicki. Kierownik Biura KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przytoczył wymowne słowa jednej z osób pokrzywdzonych:

– Moja krzywda zaczęła się, gdy miałam kilkanaście lat. Teraz mam 50 lat. Przez te wszystkie lata szukałam pomocy. W mojej parafii nigdy nie usłyszałam o możliwości zgłoszenia krzywdy o modlitwę w intencji skrzywdzonych w Kościele. Dla mnie byłoby ważne, żeby usłyszeć w parafii takie informacje: nie Ty jesteś winna temu, co Cię spotkało, Kościół jest przy Tobie. Usłyszałabym: przepraszamy za to, że się wydarzyło, że Cię nie ochroniliśmy, że zlekceważyliśmy Twoje cierpienie, że nie umiemy rozmawiać – cytował duchowny.

Od trzech lat, na rzecz ofiar wykorzystania seksualnego w Kościele, działa Fundacja św. Józefa Konferencji Episkopatu Polski.

– Granty dotyczyły pomocy terapeutycznej. Drugi duży obszar to pomoc medyczna i zakup leków, następny: pomoc prawna i czwarty – pomoc edukacyjna. W 2022 roku jest to prawie 300 tys. zł – mówiła prezes fundacji Marta Titaniec.

W minionym roku Fundacja św. Józefa udzieliła bezpośredniej pomocy około 70 osobom pokrzywdzonym. Bardzo ważna jest również edukacja i tworzenie systemu prewencji.

– Zespół pracuje nad przygotowaniem programów prewencyjnych, których adresatami są w szczególności osoby zaangażowane w dzieło duszpasterskie Kościoła, współpracownicy parafialni, wolontariusze i liderzy grup i wspólnot katolickich. Celem tych programów jest kształtowanie pozytywnych postaw wobec małoletnich oraz edukacja – powiedział na konferencji koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Adam Żak.

Na Ukrainie również podejmowane są inicjatywy chroniące dzieci i młodzież przed przemocą seksualną.

– Naszą misją jest tworzenie kultury w Kościele oraz w społeczeństwie, w którym godność dziecka jest wartością bezwarunkową. Chcemy przy tym tworzyć bezpieczne środowisko. W tym celu współpracujemy nie tylko z Kościołem, ale też ze szkołą, medycyną i organizacjami pozarządowymi – mówiła przedstawicielka placówki, Ivanka Rudakevych (czyt. Rudakiewicz).

Na Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego nieletnich biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przygotowało specjalne materiały duszpasterskie.

Tekst Drogi Krzyżowej przygotował ks. Tarsycjusz Krasucki (franciszkanin, w młodości skrzywdzony przez ks. Andrzeja Dymera), rozważania różańcowe przygotowała Alicja (także osoba skrzywdzona wykorzystywaniem seksualnym), natomiast modlitwę wiernych napisała siostra albertynka (jedna z 15 sióstr, które towarzyszą pokrzywdzonym).

W przeddzień Dnia Modlitwy i Pokuty, 23 lutego o 21.00, na Jasnej Górze podczas Apelu Jasnogórskiego, osoby zranione wykorzystaniem seksualnym także zostaną objęte modlitwą. Ta intencja wybrzmi szczególnie w pierwszy piątek Wielkiego Postu w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach podczas modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia. Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak, będzie przewodniczył Drodze Krzyżowej oraz Eucharystii w katedrze gnieźnieńskiej.

Źródło: Krzysztof Jędrasik/Radio Warszawa

Skip to content