To już tradycja – jasnogórska szopka

DSCF3861

Na Jasnej Górze począwszy od Świąt Bożego Narodzenia aż do dnia poprzedzającego Środę Popielcową odwiedzić będzie można specjalnie przygotowaną szopkę. To już tradycja. Inauguracja szopki będzie miała miejsce po pasterce. – Po skończonej Mszy św. procesyjnie figurka Dzieciątka Jezus zostanie przyniesiona do szopki i złożona na sianie. Natomiast od 1. dnia Świąt, od rana, zapraszam do zwiedzania szopki – powiedział o. Robert Jasiulewicz.

Wykonawcami szopki są ojcowie paulini. Autorem pomysłu jest o. Bronisław Kraszewski, który również wraz z kilkoma pomocnikami wykonał szopkę. Podobnie jak w ubiegłych latach, szopka znajduje się na terenie parków podjasnogórskich od strony pomnika prymasa Stefana Wyszyńskiego. – Jest to szopka plenerowa, gdzie pod zadaszeniem znajduje się tylko najważniejsza część związana ze żłobkiem, z Dzieciątkiem, ze Świętą Rodziną. Natomiast pozostałe fragmenty szopki znajdują się na wolnej przestrzeni. Tam również jest mini-zoo – objaśnia o. Robert Jasiulewicz, który zarazem zauważa, że niektóre towarzyszą szopce instalacje będą niecodzienne.

Oczywiście wymiar katechetyczny jasnogórskiej szopki jest najistotniejszy – tuż obok żłobka znajdują się intencje modlitewne, które odnoszą się do sytuacji współczesnej rodziny – ale pewne jej elementy oddziałują też bezpośrednio na zmysły i na wyobraźnię. Figury ukazujące Świętą Rodzinę, światła i poruszane przez wiatr drzewa będą uzupełniane przez lustra i zegary, symbolicznie opowiadające o ludzkim życiu. – To lustro z jasnogórskiej szopki przypomina nam o tym, byśmy spojrzeli w siebie. Nie tylko oglądali to wszystko, co jest wokół nas, oglądali prezenty, oglądali uśmiechnięte twarze naszych bliskich, ale żeby też spojrzeć w siebie. Czy ja jestem pełen radości, pokoju, miłości? – pyta retorycznie o. Marian Waligóra. A pośród zawieszonych zegarów warto zwrócić uwagę na zielony, na zegar w barwie nadziei, bo właśnie on będzie pokazywał właściwy czas. Warto też sprawdzić godzinę na zegarze czarnym.

Z okazji nadchodzących świąt jasnogórski przeor zwrócił się z życzeniami do czytelników: – Przede wszystkim prawdziwego, głębokiego spotkania z tajemnicą Boga, który przychodzi w Święto Bożego Narodzenia. Przypominamy sobie Jego bliskość, Jego pokorę, w której pokazuje nam, w jakiej postawie powinniśmy przeżywać naszą codzienność, w naszych wzajemnych relacjach, szczególnie w rodzinach. To wzajemne usłużenie sobie, uszanowanie siebie, chęć pomocy jeden drugiemu. Tej postawy życzę każdemu z nas, ucząc się jej od samego Chrystusa, który w bezbronnym Dzieciątku przypomina nam o potrzebie właśnie takich postaw w naszej codzienności.

K. R.

Skip to content