Do godnego przeżywania Zmartwychwstania Pańskiego przygotować ma nas udział w Triduum Paschalnym. Wielki Czwartek, Piątek i Sobota to wspomnienie męki oraz śmierci Pana Jezusa, który na krzyżu oddał swoje życie za każdego z nas.

O trzech najważniejszych dniach w Kościele katolickim mówi bp Andrzej Przybylski:

– Źródłem i szczytem całego Roku Liturgicznego są właśnie te trzy święte dni. Chcemy iść drogą paschalną, czyli przejścia z niewoli do wolności, ze śmierci do życia Pana Jezusa. To jest Jego Pascha, która trwa od Wielkiego Czwartku, aż do Wigilii Paschalnej.

Triduum Paschalne to historia zbawienia ludzkości, która definiuje wiarę katolicką. Przez trzy dni trwać będziemy w modlitwie, oczekując na radość Zmartwychwstania. Mówi ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej:

– Triduum to kolejne stacje ostatnich dni Chrystusa na ziemi. Każdy z tych trzech dni wypełniony jest tym, co wypełnia naszą wiarę. W Wielki Czwartek wspominamy Ostatnią Wieczerzę. W Wielki Piątek nie sprawuje się Mszy św. ale uczestniczymy w Liturgii Męki Pańskiej. Sobota jest dniem wielkiej ciszy, a wieczorem rozpoczyna się piękna Liturgia Wigilii Paschalnej.

Msza św. Wieczerzy Pańskiej, z udziałem abp. Wacława Depo, rozpocznie się w częstochowskiej archikatedrze o godz. 18.00. W Wielki Piątek wierni zaproszeni są natomiast do udziału w Drodze Krzyżowej oraz w Liturgii Męki Pańskiej, po której nastąpią przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Bożego oraz adoracja. Liturgia Wigilii Paschalnej z procesją rezurekcyjną odbędzie się natomiast w Wielką Sobotę o godz. 21.00. Szczegóły dotyczące wszystkich wydarzeń znaleźć można tutaj.

ABK

Skip to content