Na Jasnej Górze trwa inicjatywa Forum świeckich w Kościele IMPULS. Zdaniem organizatorów jest to przestrzeń do życzliwego dialogu, otwartej debaty oraz ważnych inspiracji. W sobotnim panelu dyskusyjnym, prowadzonym przez prof. Aleksandra Bańkę – świeckiego delegata Kościoła w Polsce na otwarcie procesu synodalnego w Rzymie, wziął także udział bp Andrzej Przybylski.

Wraz z bp. Adrianem Galbasem, przewodniczącym Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich oraz bp. Arturem Ważnym, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej odpowiadał na pytania uczestników Forum, w spotkaniu zatytułowanym „O Kościele bez znieczulenia”:

– Sami widzimy, jak w Kościele dzielimy się według wrażliwości, form i tego, co zewnętrzne. To na pewno jeden ze symptomów kryzysu Kościoła, w którym jesteśmy. Papież Benedykt XVI, jako znawca liturgii, przestrzegał nas, żebyśmy – nawet jako liturgiści – nie zapomnieli o tym, że w brewiarzu najważniejsze jest to, co napisane kolorem czarnym. Nie czerwone instrukcje, o które często niestety się kłócimy. Myślę, że brakuje odwagi i wejścia w głąb form Kościoła. Papież Franciszek mówił na rozpoczęciu synodu, że nie chcemy zmieniać Kościoła, tylko pragniemy zmieniać „coś” w Kościele. Czy jest na to gotowość? Jest ona różnie rozłożona w przestrzeniach Kościoła. Choć są już wspólnoty i miejsca, gdzie to się dokonuje.

Jak dodał bp Artur Ważny, głos świeckich w Kościele jest bardzo istotny. Wspólne rozmowy i wymiana doświadczeń pomagają budować wspólnotę chrześcijan, zawierzoną Jezusowi Chrystusowi. Biskup zaznaczył również, że jedność Kościoła musi być oparta na prawdziwej relacji z Bogiem. Tylko wtedy uda się nawiązać właściwe porozumienie duchowieństwa z osobami świeckimi:

– Dzisiaj w zakrystii stało nas 3 mężczyzn. Przyszedł również jeden mężczyzna i zapytał, czy ktoś może poświęcić dewocjonalia. Moi współtowarzysze powiedzieli, że najlepszą osobą byłby biskup – czyli ja. Ten człowiek odpowiedział, że boi się poprosić o to biskupa. Przeraziła mnie ta sytuacja. Fakt, że człowiek bał się poprosić biskupa o poświęcenie. To bardzo bolesne, ze ludzie w taki sposób postrzegają duchowieństwo.

Drugi dzień Forum to nie tylko panel dyskusyjny, ale również prelekcje i świadectwa. Jedno z nich pt. „Moja droga do braterstwa chrześcijan” przygotował dla słuchaczy Łukasz Wilczyński:

– Tak Pan Bóg dał, że od prawie 3 lat pracuję z organizacją Open doors, które pomaga prześladowanym chrześcijanom na całym świecie. Ten cel, pomocy prześladowanym, wydaje się być takim, który może łączyć chrześcijan – niezależnie od ich przekonań.

Na koniec sobotnich rozmów o sprawach Kościoła zaplanowano wspólną modlitwę podczas Apelu Jasnogórskiego.

Forum świeckich w Kościele IMPULS trwać będzie do 7 listopada, godz. 15.00.

ABK

Skip to content