Trwa zimowisko Caritas w Świętej Puszczy

W związku z trwającymi właśnie feriami zimowymi, Caritas Archidiecezji Częstochowskiej zorganizowała zimowisko dla dzieci i młodzieży z naszej archidiecezji. W Domu rekolekcyjnym Święta Puszcza w Olsztynie wypoczywa właśnie młodzież w wieku od 7 do 17 roku życia.

Tegoroczne ferie zimowe, z uwagi na pogodę nie sprzyjają tradycyjnym zimowym zabawom. Jak jednak podkreśla Monika Wierzbicka, kierowniczka zimowiska Caritas, dzieci mimo braku śniegu nie mają czasu na nudę:

Zima może się troszeczkę słabiej udała w tym roku, ale do dnia dzisiejszego pogoda nam dopisywała, bo codziennie było bardzo słonecznie, przez co bardzo dużo spędzaliśmy na zewnątrz. Graliśmy w podchody w okolicznych lasach, była olimpiada sportowa, były gry terenowe. Staraliśmy się ten czas spędzać jak najwięcej na świeżym powietrzu.

Mimo niezbyt zimowej aury, dzieci są zadowolone z samej możliwości spędzenia czasu z rówieśnikami. Atrakcje, jakie zaplanowali organizatorzy też nie są bez znaczenia. Zwłaszcza wyjazd do aquaparku i gra w totem:

Fot. Radio Fiat

Kolonie Caritas już od dawna słyną z tego, że dzieci mają podczas ich trwania dostęp do elektroniki tylko przez godzinę dziennie. Sami koloniści przyznają, że takie ograniczenia mają swoje dobre strony, choć nie wszyscy:

Odpoczynek od elektroniki przynosi z pewnością szereg korzyści, począwszy od uwolnienia kreatywności. Monika Wierzbicka zauważa, że dzieci nie mają problemu z rozstaniem się ze swoimi smartfonami:

Muszę przyznać, że nie ma tu żadnych lamentów i płaczów – od razu dzieci oddają te telefony, bez mrugnięcia okiem. Ta godzinka dziennie im w zupełności wystarczy. Myślę, że to jest dobry krok, że gdyby telefon był przez cały dzień w zasięgu ręki, to wielu rzeczy byśmy nie mogli zrobić.

Zimowisko w Świętej Puszczy potrwa jeszcze dwa dni. Kolejne kolonie Caritas planowane są już na okres wakacyjny. W lipcu i sierpniu młodzież z naszej archidiecezji wypoczywać będzie w ośrodku Caritas w Poniku k. Janowa.

Skip to content