Peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej zbliża się wielkimi krokami – w archidiecezji częstochowskiej rozpocznie się 6 kwietnia 2024 roku. Odbyło się już pierwsze spotkanie Komitetu ds. Przygotowań Misji i Peregrynacji, podczas którego ustanowione zostały sekcje i zespoły. Mają one usprawnić przygotowania, ale i sam czas peregrynacji.

„Maryjo! Ocal miłość i życie naszych rodzin” to hasło, które będzie przyświecać peregrynacji. O jego znaczeniu mówi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo, przewodniczący Komitetu ds. Przygotowań Misji i Peregrynacji. Duchowny zaznaczył, że jest ono prośbą skierowaną do Matki Bożej o to, by chroniła nas przed ideałami głoszonymi przez współczesny świat:

– Dzisiaj cywilizacja chrześcijańska jest mocno skonfrontowana z cywilizacją śmierci. To nie tylko sprawa toczących się wojen, ale przede wszystkim sprawa prawa stanowionego przez parlamenty świata, dopuszczające zabijania dzieci pod sercem matki. Od samego początku chcemy podkreślić w tej peregrynacji, że życie i miłość są bardzo ściśle ze sobą powiązane. Nie możemy oddzielać prokreacji od miłości, bo stajemy się wtedy robotami, a nie ludźmi. Dlatego prosimy Maryję, by ocaliła miłość i życie w naszych rodzinach.

Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego – ks. Andrzej Kuliberda, należący do zespołu koordynującego Komitetem wyjaśnił, jaki był cel spotkania:

– Nasz Kościół częstochowski czeka bardzo ważne wydarzenie, jakim będzie peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Boskiej. To wydarzenie wymaga wcześniejszego przygotowania. We tym celu abp Depo powołał specjalny Komitet, który ma się zająć bezpośrednim przygotowaniem. Stąd dzisiejsze spotkanie, podczas którego będziemy na ten temat rozmawiać, dyskutować, rozdzielać zadania – by to zadanie wypadło jak najlepiej.

Ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik prasowy archidiecezji częstochowskiej wytłumaczył, że pierwsze spotkanie miało charakter organizacyjny:

– Przedstawione zostały odpowiednie sekcje, zajmujące się określonymi zadaniami. Mamy nieco ponad pół roku do rozpoczęcia peregrynacji, trzeba zintensyfikować pewne sprawy i przygotowania, a jest ich naprawdę wiele.

Komitet czeka sporo pracy w najbliższym czasie. Ks. Bakalarz zdradził, do jakich sekcji został przydzielony:

– Mnie przypadło w udziale kierowanie dwoma sekcjami. Pierwsza to przygotowanie materiałów duszpasterskich, które będą potrzebne na czas przygotowania i samej peregrynacji. Druga sekcja jest medialna, bo media będą przekazywały informację o przygotowaniach, ale i samej peregrynacji.

Ks. Michał Pabiańczyk wyjaśnił, na jakich zadaniach skupia się sekcja kapłańsko-powołaniowa. Realizacja pomysłów będzie związana z zaangażowaniem zarówno osób duchownych, jak i świeckich:

– Generalnie skupiamy się wokół kilku elementów. Najważniejsze są rekolekcje, na których mamy w jakiś sposób uczestniczyć, ale i otworzyć nasze serca do peregrynacji. Na pewno też pielgrzymka kapłańska, tam też padł akcent związany z peregrynacją. To, co dotyczyło będzie sekcji powołaniowej wiąże się ze zintensyfikowaniem modlitwy o powołania oraz zaangażowanie się w misje.

O jakich pomysłach mowa? Ks. Pabiańczyk zaznaczył, że związane będą przede wszystkim z modlitwą o powołania:

– Zaczynamy na kilku gruntach. W związku z tym pierwsze, co chcemy wprowadzić to modlitwa ministrancka, kończąca się aktem strzelistym „żeby jeden z nas został kapłanem”. Druga rzecz to stworzenie grupy modlącej się za kapłanów szczególnie w czasie peregrynacji, ale i o powołanie. Byłyby to niewielkie grupy z każdej parafii, które będą odmawiały krótką modlitwę. Być może uda się także stworzyć księgę osób modlących się za księży i powołania.

Ks. Robert Grohs z sekcji troski o rodzinę zauważył, że aspekt rodziny w kontekście peregrynacji ma znaczenie wielowymiarowe:

– Zadaniem naszej sekcji będzie przede wszystkim zadbanie o to, żeby były jak największe owoce nawiedzenia Matki Bożej w naszych parafiach, które są rodzinami rodzin, jak cały Kościół. Będziemy pomagali duszpasterzom lokalnym i całym wspólnotom, żeby jak najwięcej usłyszeli na temat rodziny także w czasie przygotowania do peregrynacji, ale i w samym dniu nawiedzenia. To bardzo wdzięczne zadanie, bo Maryja przychodzi do nas jako Matka, i będzie chciała z nami się pomodlić do Boga za nasze rodziny, by stały się prawdziwymi kościołami domowymi.

Pozostałe sekcje, usprawniające działanie Komitetu i realizację określonych zadań, to: sekcja koordynacji w regionach, sekcja życia konsekrowanego, sekcja liturgiczno-muzyczna, sekcja katechetyczno-misyjna, sekcja ds. ekonomicznych oraz sekcja historyczna.

Ponadroczny czas nawiedzenia w Kościele częstochowskim zakończy się 2 maja 2025 r. Kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej niegdyś wędrowała po całej Polsce w trudnym czasie, bowiem w latach panowania władz komunistycznych. Na prośbę Kardynała Wyszyńskiego obraz został poświęcony 14 maja 1957 r. przez papieża Piusa XII. W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej 26 sierpnia 1957 r. rozpoczęła się jego wędrówka po polskich parafiach. Pierwsza stacja peregrynacji była w Archikatedrze Warszawskiej, 29 sierpnia 1957 r. Od 1985 r. trwa druga peregrynacja, obecnie na terenie Diecezji Włocławskiej.

LN

Galeria: Radio Fiat

Skip to content