W dniach od wtorku 4 października do czwartku 6 października trwają na Jasnej Górze oraz w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie rekolekcje kapłanów pełniących na co dzień posługę duszpasterską w szpitalach i domach opieki.

Mimo, że nazywane rekolekcjami, są to w gruncie rzeczy konferencje formacyjno-szkoleniowe. Mają one na celu poprawienie posługi kapelanów służby zdrowia. O szczegółach tegorocznego spotkania mówi ks. Arkadiusz Zawistowski, duszpasterz krajowy służby zdrowia:

Od trzydziestu lat księża – kapelani domów opieki, szpitali, hospicjów spotykają się na Jasnej Górze. Mają doroczną sesje szkoleniowo-formacyjną i w trakcje tej sesji mamy wykłady, szkolenie, które ma służyć lepszemu, profesjonalnemu posługiwaniu wśród chorych i personelu, a także rodzin, ale także mamy tę drogę duchową, czyli nasze rekolekcje, aby się umacniać się duchowo.

Ks. Zawistowski zauważa również, że pomimo rozłączenia się medycyny i duchowości, kapłan jest jedną z osób, która pomaga pacjentowi w wyjściu z choroby:

Od jakiegoś czasu medycyna i duchowość się rozłączyły, ale człowiek chory – pacjent, to człowiek, na którego trzeba patrzeć holistycznie. Ma on ciało i duszę, zarówno medyk i cały profesjonalny zespół terapeutyczny. Wśród tego zespołu również kapelan, który pomagają człowiekowi choremu w procesie jego zdrowienia, wychodzenia z choroby.

W spotkaniu uczestniczył również duszpasterz służby zdrowia archidiecezji częstochowskiej – ks. Grzegorz Borowik, który wyraził radość, że tak wielu księży poświęca się służbie chorym:

Dla mnie osobiście jest to niesamowite przeżycie tych rekolekcji duszpasterzy służby zdrowia. Chociażby ze względu na dużą liczbę uczestników. Dużą liczbę księży i ojców zakonnych, którzy też właśnie są tutaj obecni. Myślę, że jest to bardzo budujące, że jest tak wielu księży zaangażowanych w to duszpasterstwo, którzy poświęcają siebie, całe swoje życia w służbie i chorym.

Kapelani corocznie spotykają się na Jasnej Górze oraz w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. W ramach tegorocznego zjazdu czeka ich jeszcze Msza św. w czwartek, 6 października, w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Przewodniczyć jej będzie bp Romuald Kamiński.

Skip to content